Recyclable solid waste management and route optimization: A case study of Meram district, Konya
- Tez No: 390339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZEN KÜÇÜKÇONGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Katı atıkların miktar ve çeşitliliği, teknolojik gelişmeler, sanayileşme, nüfustaki hızlı artış ve yaşam standartlarının yükselmesi nedeniyle artmaktadır. Uygun bir katı atık yönetiminin uygulanması, doğal kaynakların korunması ve çevreye zarar verilmemesi için gereklidir. Katı atık yönetimi karmaşık bir prosestir ve depolama, toplama, ulaşım, geri dönüşüm ve atıkların nihai bertarafını içerir. Katı atıkların kaynağında ayrı toplanması, ekonomik ve çevresel nedenlerden dolayı atık yönetiminin önemli bir kısmını oluşturur. Geri dönüştürülebilen katı atıkların ikincil hammadde olarak kullanımı, doğal kaynakların korunması ve atık miktarları ile enerji tüketiminin azalmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada, birinci aşamada, Konya ili Meram ilçesinde toplam, taşıma ve ayırmayı içeren geri dönüştürülebilen katı atıkların mevcut yönetim uygulamaları incelenmiştir. Geri dönüştürülebilen katı atıklara ait harita oluşturulmuş ve bölgenin sosyoekonomik yapısı ile ilişkilendirilmiştir. İkinci aşamada, Meram ilçesinde toplama ayırma işlemlerinin giderleri belirlenmiştir. Personel giderleri ve araç akaryakıt giderlerinin toplam geri dönüştürülebilir katı atık yönetimi bütçesinin sırasıyla % 37 ve %36'sını oluşturmaktadır. Akaryakıt giderlerini en aza indirmek için, Meram ilçesinde GIS-destekli rota optimizasyonu çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The amount and variety of solid waste increase with technological development, industrilization, rapid increase in population and improvement in the standard of living. It should be applied a suitable solid waste management for the protection of natural resources and to avoid the damage to the environment. Solid waste management is a complex process and include collection, storage, transportation, recycling and final disposal of wastes. The seperate collection of solid waste at source is an important part of waste management for the economical and environmental reasons. To use of recyclable solid waste as a secondary raw material will provide to protect the natural sources, reduce the amount of waste and energy consumption. In this study, firstly, current recyclable solid waste management practices includes collection, transportation and seperation was examined in Meram district of Konya. Recyclable solid waste map has been prepared and associated with the socioeconomic structure of the region. Secondly, the expenses of collection and seperation processes in Meram district were determined. The personel expense and fuel expense of collection vehicles are 37% for 36% of the total recyclable solid waste management budget, respectively. For to minimize the fuel expences, GIS-based route optimization was applied Meram district.