Investigation of the hemicellulose in the structure of plant biomass and extractive materials behaviour by using of model compounds in supercritical water gasification
Li̇gnoselülozi̇k bi̇yokütle yapisindaki̇ hemi̇selüloz ve ekstrakti̇f maddeleri̇n süperkri̇ti̇k su i̇le gazlaştirilmasindaki̇ davranişlarinin bazi model bi̇leşi̇kler yardimi i̇le i̇ncelenmesi̇
  1. Tez No: 390349
  2. Yazar: DİLEK GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BALLİCE, PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Temiz enerji kaynağı olarak kullanılabilecek Hidrojen ve Metan'ın Hidrotermal Gazlaşma ile lignoselülozik biyokütlelerden üretimi, gelişmekte olan yeni bir teknolojidir. Bitki yapısındaki selüloz, lignin, hemiselüloz ve ekstraktif maddeler, hidrotermal gazlaştırmada farklı farklı davranış gösterirler. Bu nedenle gazlaşma veriminde ve ürün dağılımında çok önemli farklılıklar gözlenir. Fakat bitkinin önemli kısmını (1/3) oluşturan hemiselüloz ve ekstraktiflerle ile ilgili literatürde yeterli çalışmanın olmaması önemli bir eksikliktir. Bu noktadan hareketle bu projede; bitki yapısındaki hemiselülozu oluşturan ksiloz, arabinoz ve pektin ile ekstraktifleri oluşturan tannik asit, gallik asit, pirogallol ve floroglusinol ile hidrotermal gazlaştırma yöntemiyle hidrojen ve metan üretilebilme imkanları araştırılmıştır. Maksimum H2 ve CH4 oluşumuna reaksiyon sıcaklığının, reaksiyon basıncının ve katalizörün etkisi incelenmiştir. Gaz, sıvı ve katı ürün verimleri ve sıvı ürün bileşimi; GC, HPLC, TOC, SSM cihazları kullanılarak belirlenmiştir. Reaksiyon sıcaklığının artmasıyla gaz verimi, H2 ve CH4 miktarı artmış, reaksiyon basıncının artmasıyla da gaz verimi ve H2 miktarı azalmış, CH4 miktarı ise artmıştır.
Özet (Çeviri)
Production of Hydrogen and Methane which are used as clean energy sources by hydrothermal gasification from the lignocellulosic biomasses is a novel and developing technology. Cellulose, lignin, hemicelluloses, and extractive substances show different attitudes in hydrothermal gasification. For this reason, significant varieties are observed in the gasification yields and product distributions. In a research of literature, it was found that, there is not enough work being carried out with the hemicelluloses and extractives which are approximately 1/3 of a plant, and this is a significant deficiency in literature. From this point, in this study, xylose, arabinose, and pectin as model compounds for the hemicellulose, whereas tannic acid, gallic acid, phloroglucinol, and pyrogallol for extractives were studied. The yields of gas, liquid, and solid products were identified with the analyses using GC, HPLC, TOC, and SSM. The effect of the reaction temperature, the reaction pressure, and catalyst were investigated to reach the maximum yields of H2 and CH4. As the reaction temperature increased, the gaseous product yield and the amount of H2 and CH4 in unit of mol increases. The increment in reaction pressure causes a decrease in the gaseous product yield and the amount of H2 in mol, on the other hand it promotes the CH4 amount in mol.