Ekonomik değere sahip algal metabolitler ve kullanım alanları
Algal metabolits with economic value and uses
- Tez No: 390356
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, kırmızı bir alg türü Gracilaria verrucosa (Hudson) Papenfuss (Rhodophyceae) 2012 yılında farklı mevsimlerde (ağustos, aralık) İzmir Körfezi Bostanlı kıyılarından toplandı. Örneklerde agar veriminin belirlenmesi amaçlandı. Toplanan örnekler Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Urla Birimi Plankton laboratuvarına getirildi. Örnekler yıkanarak üzerindeki epifit organizmalardan arındırıldı ve etüvde 60°C'de 48 saat süre ile kurutuldu (Nüve, FN 500). Kurutulan örnekler sanayi tipi öğütücüde öğütülerek toz hale getirildi ve oda sıcaklığında 25°C de muhafaza edildi. Kurutulmuş örneklerde mevcut polisakkaritlerin hücre duvarı dışına çıkarılması ve sülfat miktarlarının azaltılması için alkali muamelesi uygulandı. Toz haline getirilen G. verrucosa hazırlanan NaOH çözeltilerine 20'şer gr lık porsiyonlar halinde eklendi. Alkali muamelesi için örnekler 12 saat boyunca %5, %3, %1 ve %0.5 'lik konsantrasyonlarda NaOH çözeltisinde bekletildi ve daha sonra 3 farklı sıcaklıktaki su banyosunda (ben-mari) (80°C, 85°C, 90°C) 3 saat süre ile inkübe edildi. Bu şekilde iki farklı grup ile (Ağustos ve Aralık 2012) sürdürülen çalışmalarda toplam 24 deney grubu oluşturuldu. Daha sonra ekstraksiyon işlemi uygulandı ve örneklerden elde edilen agar miktarları belirlendi. Sonuç olarak, iki farklı grupla yapılan çalışmalarda, yaz dönemi (ağustos ayı) hasat edilen G. verrucosa ile yapılan 'Grup 1' de en yüksek agar verimi %26.54 ile %3'lük NaOH uygulamasında 80ºC de uygulanan su banyosu ile inkübe edilen alkali muamelesinde elde edildi. En düşük agar verimi ise; 'Grup 2' de, kış döneminde %18.23 ile %0.5'lik NaOH uygulaması ve 85°C 'de kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Gracilaria verrucosa (Hudson) Papenfuss (Rhodophyceae) which is a one of the red algae specie was collected from the coasts of Bostanlı, Gulf of İzmir in 2012 during different seasons (August, December). Determination of agar yield from these samples was aimed. Collected samples were brought to Urla department plankton laboratory of Ege University, Fisheries Faculty. Samples were cleaned of the epiphytic organisms through washing and dried at 60°C in etuve for 48 hours (Nüve, FN 500). Dried samples were grinded until they became dust in an industrial type of grinder and kept in the room temperature which is 25°C. Alkali process was performed on the dried samples in order to decrease sulfate amount and to remove out available polysaccharide of the cell wall. Dusted G. verrucosa was added into the NaOH solutions as in portions of 20 g each. Samples were kept in NaOH solutions of 5%, 3%, 1% and 0.5% concentrations and incubated in the water baths (ben mari) of three different temperatures (80°C, 85°C, 90°C) for 3 hours. Total 24 experimental groups were established through two different groups (August and December 2012).Then the extraction process was applied and agar amounts were determined from the samples. As a conclusion, the highest agar yield (26.54%) was found from the alkali process of the 'Group 1' in which G. verrucosa was harvested in the summer season (August) and which was kept in 3% NaOH solution and incubated at 80°C water bath. The lowest agar yield was recorded as 18.23% in winter period from the group 2 which were performed in 0.5% concentrated NaOH and at 85°C.