Effects of different combination of red, green and blue LED light spectrums on the growth of green algae chlamydomonas reinhardtii (chlorophyta)
Kırmızı, mavi ve yeşil LED ışık dalga boylarının farklı oranlarda uygulanmasının chlamydomonas reinhardtii (chlorophyta) yeşil alg türünün büyümesine olan etkileri
  1. Tez No: 799486
  2. Yazar: DINA NABIL MOHAMMAD ALJAMILI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MURAT TELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Biotechnology, Marine Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda alg biyoteknolojisinde kullanılan LED ışık kaynağının mikroalglerde büyüme ve metabolit biyosentezi üzerindeki olumlu etkileri bilimsel literatürde yer almaktadır. Bu çalışmada, biyoteknoloji alanında ekonomik değeri yüksek bir model organizma olan yeşil alg türü Chlamydomonas reinhardtii (Chlorophyta)'nın büyümesi üzerine beyaz, monokromatik ve farklı oranlarda kırmızı ve mavi ışık kombinasyonlarının etkisi incelenmiştir. Ek olarak, yeşil ışığın kademeli olarak kırmızı:mavi ışık kombinasyonuna (1:2) yüzde 0, 7,5, 15, 22,5, 30 ve 37,5'lik artışa etkisi, kırmızı ve mavi ışıkların etkisini değerlendirmek için incelenmiştir. C. reinhardtii'deki büyüme ve klorofil seviyelerine yeşil ışık takviyesi. Sonuçlar, hem büyüme hızının hem de klorofil konsantrasyonunun, 1:2 ve 2:1 oranlarındaki dikromatik kırmızı ve mavi ışık kombinasyonları altında istatistiksel olarak daha yüksek olduğunu ve kombinasyonlar arasında istatistiksel bir fark olmadığını gösterdi. büyüme oranı sırası Kırmızı:Mavi(1:2) < Kırmızı:Mavi(2:1) < Kırmızı:Mavi(1:1) < Beyaz < Kırmızı < Mavi idi. Yeşil ışık takviyesi, kontrol grubundan (red1:blue2) istatistiksel olarak farklılık göstermedi. Bununla birlikte, yeşil takviyeli kültürlerin hiçbiri, %37,5'e ulaşan daha düşük kırmızı:mavi seviyelerine sahip olmasına rağmen, kontrol grubundan daha düşük büyüme oranı göstermedi. Ayrıca klorofil konsantrasyonları, yeşil ışıkla desteklenmiş grupların neredeyse tamamında kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha yüksek seviyeler gösterdi. Sonuçlar, farklı ışık aydınlatması altında C. reinhardtii tarafından sağlanan yüksek adaptasyon mekanizmasını ve mavi ve kırmızı ışığın büyümeyi farklı şekilde geliştirmeleri yoluyla birleştirmenin ek etkisini destekler. Düşük mavi ve kırmızı ışık durumunda yeşil ışık tarafından bir dengeleme mekanizması da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The positive effects of LED light source recently used in algae biotechnology on growth and metabolite biosynthesis in microalgae are reported in scientific literature. In this study, the effect of white, monochromatic and combinations of red and blue lights in different ratios on the growth of green algae species Chlamydomonas reinhardtii (Chlorophyta), which is a model organism with high economic value in biotechnology field, were investigated. Additionally, the effect of green light gradual supplementation into red:blue light combination (1:2) percental increase of 0, 7.5, 15, 22.5, 30, and 37.5% in expense of red and blue lights was studied to evaluate the effect of green light supplementation on the growth and chlorophyll concentration in C. reinhardtii. The results showed that both growth rate and chlorophyll concentration were statistically higher under dichromatic red and blue light combinations of the ratios 1:2 and 2:1 with no statistical difference between the combinations. the order of growth rate was Red: Blue (1:2) < Red: Blue (2:1) < Red: Blue (1:1) < White < Red < Blue. Green light supplementation has not shown statistical differences from control group (red1: blue2). However, none of the green-supplemented cultures showed lower growth rate than control group despite having lower red: blue levels that reached 37.5%. Also, chlorophyll concentrations showed significantly higher levels in almost all green light supplemented groups than control. The results support the high adaptation mechanism by C reinhardtii under different light illumination and the additive effect of combining blue and red light through their differential enhancement of growth. Moreover, green light compensation mechanism is indicated in case of low blue and red light.