Migration of caulerpin from Caulerpa spp. to Sarpa salpa
Caulerpa türlerinden caulerpinin Sarpa salpa'ya geçişi
  1. Tez No: 524866
  2. Yazar: SONGÜL TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sarpa salpa balığı Türkiye'de tüketilen balık türlerinden birisidir. Bu balığa yönelik literatürde deniz algleri kaynaklı toksik metabolitleri barındırdığı ve dolayısıyla halusinojenik ve nörotoksik etkiler gösterdiği rapor edilmiştir. Akdeniz'de bulunan yayılımcı Caulerpa cylindracea ve yayılımcı olmayan Caulerpa prolifera, Caulerpa genusunun iki önemli türüdür. Caulerpin anti-tüberküloz, anti- proliferatif ve ağrıya karşı duyarlılığı azaltıcı gibi oldukça önemli biyolojik aktivitelere sahip bir moleküldür. Öte yandan bu molekülün Akdeniz'deki yerel balık türleri üzerinde ölümcül etkileri olduğu yapılan çalışmalarca gösterilmiştir. S. salpa, Caulerpa türlerini tüketen balıklardan biridir. Bu çalışmada, 4 mevsimde İzmir kıyılarından toplanan Caulerpa örneklerinde ve S. salpa dokularında caulerpin düzeyleri incelenmiştir. Ticari amaçla satılan caulerpin standardı olmadığından bu metabolit öncelikle C. cylindracea'dan izole edilmiş ve 1H-NMR, UV, MALDI- TOF/MS ve erime noktası tayini analizleri ile karakterize edilmiştir. Caulerpa türlerindeki ve balık dokularındaki caulerpin düzeyleri RP-HPLC analizleri ile belirlenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonrasında, maksimum caulerpin düzeyleri C. prolifera' da caulerpin saptanmamıştır. C. cylindracea ve S. salpa dokularındaki caulerpin düzeyleri yaz sonu ve sonbahar başında en yüksek seviyelere ulaşırken kıştan bahara doğru bir azalış göstermektedir. Sonuç olarak, ülkemiz kıyılarında yoğun olarak yayılış gösteren ve ekonomik değeri olan S. salpa balığının kas, beyin ve karaciğer dokularında caulerpin tespit edilmiştir. Literatürde S. salpa balığının Caulerpa türleri tüketimine bağlı olarak insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu rapor edilmiştir. Caulerpin konsantrasyonun en yoğun olarak gözlendiği Ağustos ayında S. salpa balıklarının tüketilmemesi olası bir sağlık probleminin engellenmesi amacıyla tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
Sarpa salpa is a fish species which is consumed in the Mediterranean Sea. It has been reported that S. salpa includes marine algae-based toxic molecules and this is why it shows neurotoxic and hallucinogenic effects on human. Invasive Caulerpa cylindracea and non-invasive Caulerpa prolifera are the most important members of Caulerpa genus in the Mediterranean Sea. Caulerpin is one of the secondary metabolites of this species which has important biological activities such as anti- tuberculosis, anti-proliferative and anti-nociceptive activity. On the other hand, this molecule has a detrimental effect on native fish species in the Mediterranean Sea. S. salpa is one of the fish species which consumes Caulerpa spp. In this study, caulerpin levels were investigated in Caulerpa spp and S. salpa tissues collected from İzmir coastlines in four seasons. Firstly, caulerpin was isolated from C. cylindracea and characterized by 1H-NMR, UV, MALDI-TOF/MS and melting point. The levels of caulerpin in the Caulerpa species and S. salpa tissues were analysed by RP-HPLC. Caulerpin was not detected in C. prolifera. While caulerpin levels in C. cylindracea and S. salpa tissues reached the highest value from the end of summer to the beginning of autumn, it decreased from the winter to spring. Finally, caulerpin was determined in the liver, brain and muscle tissues of S. salpa. It has been reported that S. salpa has negative effects on human health depending its Caulerpa-based diet. In this first study for Turkish coastlines, determination of caulerpin in S. salpa tissues is a proof for consuming of Caulerpa species by S. salpa. It is recommended not to consume S. salpa to avoid a possible health problem during the month August in which caulerpin concentration reached maximum level.