Ülkemizde satılan domates, biber ve patlıcan tohumlarının kalite özellikleri ile çimlenmelerine etki eden faktörlerin belirlenmesi
- Tez No: 39036
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET : Bu çalışmada, değişik firmalara ait domates, biber ve patlı- cam tohumlarını bindane ağırlıkları, çimlenme yüzdeleri ve çimlenme hızları ile birlikte ekim öncesi KN03 ve 24 saat nemli tülbent içerisinde bekletilmenin etkisi mukayese edilmiştir. Araştırılan çeşitlerin bindane ağırlıkları standartlara uygundur. Bunun yanında çimlendirme yüzdeleri ve hızları arasında bir ilişki gözlenmiştir. Çimlendirme yüzdesi yüksek tohumlar daha hızlı çimlenmişlerdir. Sonuç olarak türlere ait çimlendirme yüzdeleri ve hızları özetlenecek olursa : Domateste May tohumculuğa ait AC 55 çeşidi en yüksek çimlendirme yüzdesi ve hızını verirken, İstanbul tohumculuğa ait 2274 çeşidi en düşük sonucu vermiştir. Biberde en yüksek çimlendirme yüzdesi ve hızı İstanbul tohumculuğa ait tatlı sivri çeşidi iken en düşük yine İstanbul tohumculuğa ait çarliston çeşididir. Patlıcanda domateste olduğu gibi en yüksek çimlendirme yüzdesi ve hızı May tohumculuğa ait Pala çeşidi alırken en düşük çimlendirme İstanbul tohumculuğa ait Pala çeşidinde görülmüştür. Tohuma uygulanan muameler içinde tohumu 24 saat nemli ortamda bekletmek suretiyle ekimin en iyi çimlenme oranı sonucunu verdiği görülmüştür. %Q2'lik KN03 çözeltisi ile tohumları ıslatmak bekle nen sonucu vermemiştir. Sera denemelerinde tohum kasalarının üzerine örtülen şeffaf polietilen örtünün çıkma yüzdesini ve hızını artırdığı daha tek düze bir çıkma meydana getirdiği gözlenmiştir. Açıkta ekilen tohumların çimlenme oramda düşmüştür. Siyah plastikle örtülmüş olan tohum kasalarına ekili tohumlar şeffaf plastikle kaplı olan tohumlara göre daha düşük bir çıkma hızı ve yüzdesi vermişlerdir. Bu nedenle tohumların şeffaf örtü metaryali alında çimlendirilmesi önerilmektedir. Alınan sonuçların ışığı altında denilebilir ki; 308 sayılı yasaya rağmen tohumculuk konusu henüz istenilen seviyeye gelmemiştir. Bir ülkenin tohum ihtiyacı mümkün olduğunca o ülkede üretilmelidir. Aksi halde tohum her zaman bulunmayabilir ve fiatlar savaş gibi kriz zamanlarında aniden yükselebilir. Ülkemizde tohum üretimi öncelikle devlet tarafından teşvik edilmeli ve özel sektörün gelişmesine de çalışılmalıdır. Tohum üretici ve ticari yetiştiriciler yüksek kaliteli tohumun yararları konusunda eğitilmelidir. Özel firmalar garantili tohum satmalı yetiştiricinin aldığı olumsuz sonuçlarda en azından kaliteli tohumu yeni den vermelidir. Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı tohum şirketlerinin oluşturduğu kurumları ve Ziraat Odaları da özel firmaları denetleyip yetiştiriciyi korumalıdır. - 44 _AET' ye girmeye çalışan ülkemiz tohumculuk konusunda diğer ortak olan ülkelerin firmaları ile rekabete giremeyeceğinden ülkemiz tohumculuğu yok olmakla karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden gerekli önlemler şimdiden alınıp tohumculuğun istenen seviyeye ulaşması gereklidir. - 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY The seeds of tomatoes, peppers and egg-plants obtained from different firms and their one thousand-grain weight, gramination percantage and rate, and also the effect of keeping the seeds in moist muslin cloth for 24 hours and application of KW03 before sowing were compared. The one thousand-grain weight of the cultivars were in the standarts. It was also observed a relation between the germination percentage and rate. The seed with the high germination percantage also germinated faster. As a resvelt the germination percentage and rate of different species belanging the variows firms are sammarised below. Cultivar AC55 belonging to My Seed firm gave the highest germination percentage and rate but the seed of Istanbul Seed firm had the lowest. Cultivar Sweet Long Pepper of Istanbul Seed firm had the hig hest germination and rate but cv. Çarliston had the lowest. Âsin tomatoes cv.Pola of May Seed firm had the hig hest germination percantage and rate but cv. Pala of Istanbul Seed firm gave the lowest. It was observed that keeping the seed 24 hours in the moist mealin cloth gave beter germination result among the treatments applied before sowing watering the seed with 0.2%KNC>3 did not give the expected rusult, It was observed that the clear polythene, which was used as a cevering over the seed boxes in the greenhowse experiments, inereaset the emergence percentage and rate and also gave a uniform emergence. The seeds which were sown in the seed boxes coverd with black polythene had lower emergence percentaage and rate than the seeds sown 4.n the seed boxes cevered with clear polythene Ther efare it was suggested that the seed should he germinated under the clear polythene cover. According to the results it can be said that beside the low 308, the seed subject was not in the desired lesel. The seed requirements of a covuntry should be prodseed within that country, other wise the seed connat be found when it is needed and the prices can go up in time of crises like wars. Seed prodvetion must be encouraged in our country and it should be worked for the deselopment of the private sectorseed producers and commercial growers should be educated in the advantages of high quality seeds and when the growers had bad rusults, the firms should give them new seeds again at least. The Ministry of Agriculture, forestry and Village Affairs, the arganisation of private seed firms and the united growers Agriculture, forestry and Village Affairs, the organisation of - 46 -private seeds firms and the united growers Agricultural Organisation shoult supervise the private firms and protect the growers. Our seed industry can be derministed because it may not compete with the EEC companies. Therefore the necessary measures should be taken now to develep our seed industry. - 47 -