Değişik dikim mesafelerinin soğanlarda verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 39037
  2. Yazar: LEVENT ARIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ŞALK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
- 28 - 71. ÖZET Soğanlarda, farklı dikim mesafelerinin verim ve kalite unsurları üzerine etkisini“belirlemeyi amaçlayan bu çalışma 198? yılında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yapılmıştır. Araştırmada Tekirdağ yöresinde yaygın yetiştiriciliği yapılan ”Yarım İmralı" soğan çeşidinin arpacıklaı kullanılmıştır. 2 Arpacıklar 3.4.1987 tarihinde 4.32 m büyüklüğündeki paraellere sıra araları 20,25,30 om, sıra üzerleri 5?10»15 om arasında değişen mesafelerde elle dikilmiştir. Split-plot deneme deseninde 4 tekrarlı yürütülen denemede hasat Ağustos ortasında yapılmıştır. Yetiştirme döneminde her parselden tesadüfen seçilen 25* er adet örnekte bitki boyu ve yaprak sayısı ölçümleri ve sayımları, hasat ve kurutma işleminden sonra 50Bşer adet örnekte baş ağırlığı, 25* er adet örnekte baş eni, etli yaprak adedi ve kalınlığı, sürgün ucu sayısı, 10s ar adet örnekte suda eriyebilir kuru madde ölçümle-' ri yapılmıştır. Araştırma sonuçları şöyle özetlenebilin Dikim sıklığı arttıkça bitki yaprak sayısı ve boyunda a«=> zalim görülmüştür. Bu azalma il© verim arasında doğrusal, baş ağır lığı ve büyüklüğünde olumsuz bir ilişki gözlenmiştir. Eki yüksek verim 20x5 om mesafesinde dikilen parsellerden elde edilirken aynı parsellerdeki baş soğanların baş ağırlığı ve büyüklüğü bakımından istenen düzeyde olmadığı saptanmıştır. Dikim mesafelerinin suda eriyebilir kuru madde üzerine etkisi önemli bulunmamıştır, Çeşit özelliği ve sulamanın yapılmaması nedeniyle suda eriyebilir kuru madde değerleri yüksek çıkmıştır.-29 - Etli yaprak kalınlığı lazerine dikim mesafesinin etkisi önemli bulunmamıştır. Eki yüksek etli yaprak sayısı sıra arası 30 em olan uygulamadan elde edilmiştir. Dikim sıklığının artışıyla verim yükselmiştir, ancak baş büyüklüğü ağırlığı azalmıştır» Bu araştırmada, baş soğanın kalite özellikleri açısından da en uygun dikim aralığının 25x15 om olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
30 - VII. SUMMARY This research, was made at Tekirdağ Agricultural Fa.ovu.tj Department of Horticulture in 1987 to determine th© effect of different spaoings of onion sets on the yield and quality of onion grown in the field. Onion sets of o.v.“Yarım İmralı”was used whioh is grown large soale in Tekirdağ Region. The onion sets were planted“by hand on 3 April 1987s in 2 4.32 m plats and the distances between the rows were 20,25*30 om and in the rows 5 »10 and 15 om, respectively. The split-clot design with 4 replications was used and harvesting was made in August. During the growing period, 25 plants were solected ran domly and the length of plants and the number of leaves were recorded. After the harvesting and curing period, 50 samples were taken to find out the weight of bulbs, 25 samples were used to determine the diameter of the bulbs, the thickness and number of fleshy leaves, the number of shoots premordia. The amount of total soluble solid (TSS) was also measured in 10 samples. The results are summarised as follows g When increasing the planting density, number of leaves and lenght of onions were decreased. There was a positive oorre-» lation between the number of leaves, lenght and yield of onions. But a negative correlation was found between the number of leaves, lenght, weight and size of bulbs. Although the highest yield was obtained from the plats, in which onion sets were planted at 20x5 cm, the weight and sisse of the bulbs were not at the desired levels.- 31 - The planting distances had no! effect on the total soluble solid significanty. As a result of oharacteristio of variety and non- irrigation, TSS was increased» The thickness of the fleshy leave was ”not affected "by the planting distances signifioantly. The highest number of fleshy leave was attained from the anion sets planted at 30 cm apart bet« wean the rows. When the increased planting density the yield was inoreased. But size of bulb and weight was deoreased. In this research ^ when the consider of quality oharaoteristies of onion bulbs, the most suitable planting distanoe was determined as 25x15 0Hi«