Atık kızartma yağı ve nötralize atık kızartma yağından üretilen biyodizel ve karışımlarının motor performans ve egzoz emisyonlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of engine performance and exhaust emissions of biodiesel produced from waste cooking oil and neutralized waste cooking oil
  1. Tez No: 390398
  2. Yazar: ALİ KORAY ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANZER ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, atık kızartma yağına (AKY) nötralizasyon işlemi uygulanarak nötralize atık kızartma yağı (NAKY) elde edilmiş ve atık kızartma ile nötralize atık kızartma yağlarının fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Bu yağlardan transesterifikasyon yöntemi ile atık kızartma yağı metil esteri (AKYME) ve nötralize atık kızartma yağı metil esteri (NAKYME) üretimleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen biyodizeller hacimsel olarak %20 ve %2 oranlarında ED ile karıştırılarak B20 (%20 AKYME+%80ED), B2 (%2 AKYME+%98 ED), B20N (%20 NAKYME+%80 ED) ve B2N (%2 NAKYME+%98 ED) formunda yakıtlar elde edilmiş ve bütün bu yakıtların özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen yakıtlar, tek silindirli, 12 BG, Antor 3LD510 marka dizel bir motorda denenerek ED ile karşılaştırılmış ve moment, güç, özgül yakıt tüketimi, CO, CO2, HC, NO ve duman yoğunluğu incelenmiştir. Çalışma sonucunda AKYME, NAKYME ve karışım yakıtların fiziksel özellikleri dizel motorda kullanılmasıyla elde edilen motor performans değerleri standart dizel yakıtı ile benzer özellikler göstermiştir. Deney yakıtlarından elde edilen maksimum moment değerlerine bakıldığı zaman en yüksek değer, ED ile 1400 1/min'de 33.14 Nm iken, B100 yakıtı ile 1100 1/min'de 32.01 Nm, B20 yakıtı ile 1400 1/min'de 32.64 Nm, B2 yakıtı ile 1400 1/min'de 32.83 Nm ve B100N yakıtı ile 1400 1/min'de 32.60 Nm, B20N yakıtı ile 1400 1/min'de 32.70 Nm, B2N 1400 1/min'de 33.03 Nm'dir. Maksimum güç değerlerine bakıldığında en yüksek değer ED ile 2900 1/min'de 8.10 kW iken, B100 yakıtı ile 2800 1/min'de 7.38 kW, B20 yakıtı ile 2800 1/min'de 7.58 kW B2 yakıtı ile 2800 1/min'de 7.69 kW ve B100N yakıtı ile 2700 1/min'de 7.58 kW, B20N yakıtı ile 2700 1/min'de 7.67 kW, B2N yakıtı ile 2800 1/min'de 7.82 kW elde edilmiştir. Minimum özgül yakıt tüketimi değerleri incelendiğinde en düşük değer ED ile 1000 1/min 'de 183.35 g/kWh iken, B100 yakıtı ile 2200 1/min'de 296.61 g/kWh, B20 yakıtı ile 1000 1/min'de 228.16 g/kWh, B2 yakıtı ile 1000 1/min'de 190.29 g/kWh ve B100N yakıtı ile 2300 1/min'de 317.15 g/kWh, B20N yakıtı ile 2400 1/min'de 276.43 g/kWh, B2N yakıtı ile 1000 1/min'de 207.04 g/kWh olarak ölçülmüştür. Emisyon değerleri bütün yakıtlarda ED'e göre belirli devirlerde yükselme ve azalmalar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, neutralized waste cooking oil was obtained from the neutralization process was applied to waste cooking oil and the physical properties of waste cooking and neutralized waste cooking oils were determined. The waste cooking oil methyl ester (WCOME) and the neutralized waste cooking oil methyl ester (NWCOME) production were realized from these oils by transesterification method. B20 (20% WCOME+80% Euro diesel), B2 (2% WCOME+98% Euro diesel), B20N (20% NWCOME+80% Euro diesel) and B2N (2% NWCOME+%98 Euro diesel) were obtained in these forms from blending these obtaining biodiesel with volumetric ratio of 20% and 2% of Euro diesel and the fuel properties of all these fuels were determined. The obtaining fuels were compared with diesel fuel were performed in diesel engine which is one cylinder, 12 HP, Antor 3LD410 brand and moment, power, specific fuel consumption, CO, CO2, HC, NO and smoke intensity were investigated. The results of the present study the physical properties, engine performances values when using in diesel engine of WCOME, NWCOME and blending fuels showed similar property with standard diesel fuel. With regard to maximum moment, while the highest value was obtained about 33.14 Nm at 1400 1/min with Euro diesel fuel, the value was observed about 32.01 Nm at 1100 1/min with B100 fuel, 32.64Nm at 1400 1/min with B20 fuel, 32.83Nm at 1400 1/min with B2 fuel and the value was observed about 32.60 Nm at 1400 1/min with B100N fuel, 32.70 Nm at 1400 1/min with B20N fuel, 33.03 Nm at 1400 1/min with B2N fuel. The highest maximum power value was recorded as 8.10 kW at 2900 1/min with Euro diesel fuel, the value was observed about 7.38 kW at 2800 1/min with B100 fuel, 7.58 kW at 2800 1/min with B20 fuel, 7.69 kW at 2800 1/min with B2 fuel and the value was observed about 7.58 kW at 2700 1/min with B100N fuel, 7.67 kW at 2700 1/min with B20N fuel, 7.82 kW at 2800 1/min with B2N fuel. When the minimum specific fuel consumptions were investigated, the lowest value was measured as183.35 g/kWh at 1000 1/min with Euro diesel, 296.61 g/kWh at 2200 1/min with B100 fuel, 228.16 g/kWh at 1000 1/min with B20 fuel, 190.29 g/kWh at 1000 1/min with B2 fuel and 317.15 g/kWh at 2300 1/min with B100N fuel, 276.43 g/kWh at 2400 1/min with B20N fuel, 207.04 g/kWh at 1000 1/min with B2N fuel. The emission values were showed increasing and decreasing at some number of revolutions with all of the fuel with respect to diesel.