Atık kızartma-nötralize atık kızartma yağından biyodizel üretiminin optimizasyonu ve yakıt özelliklerinin incelenmesi
Optimization of Biodiesel Production from Waste Frying-Neutralized Waste Frying Oil and Determination of Fuel Properties
- Tez No: 540316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANZER ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, atık kızartma yağına (AKY) nötralizasyon işlemi uygulanarak nötralize atık kızartma yağı (NAKY) elde edilmiştir. Bu yağlardan transesterifikasyon yöntemi ile üretim parametrelerini (katalizör miktarı, alkol oranı, sıcaklık ve zaman) değiştirerek optimizasyon uygulanmış, atık kızartma yağı biyodizeli (AKYB) ve nötralize atık kızartma yağı biyodizeli (NAKYB) üretimleri gerçekleştirilmiştir. AKYB ve NAKYB üretim parametrelerinde katalizör miktarı; 0.25, 0.5, 0.75, 1, 1.25 gr olarak denenmiştir. Alkol miktarı; 10, 15, 20 25 ve 30 gr, sıcaklık değerleri; 30, 40, 50, 60, 700C ve zaman için 30, 45, 60, 75, 90dk olarak denenmiştir. AKYB için optimizasyon değerleri; katalizör miktarı 0.75, alkol miktarı 20 gr, sıcaklık değeri 500C, reaksiyon süresi 60dk ve reaksiyonun verimi %95.0182 olarak ölçülmüştür. NAKYB için optimizasyon değerleri; katalizör miktarı 0.50, alkol miktarı 20 gr, sıcaklık değeri 600C, reaksiyon süresi 60dk ve reaksiyon verimi %97.172 olarak ölçülmüştür. Yakıt özelikleri için; tüm yakıtların su içeriği değerleri, standart değerlerin biraz üzerinde çıkmıştır. AKYB ve NAKYB için viskozite, yoğunluk, parlama noktası değerleri standart değerler içerisinde çıkmıştır. AKYB üretimi ile AKY'nin viskozitesi %88.5, yoğunluğu ise %4.42 düşmüştür. NAKYB üretimi ile NAKY'nin viskozitesi %88.7, yoğunluk değeri ise %4.42 düşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, neutralized waste frying oil (NWFO) was obtained by neutralization of waste frying oil (WFO). The production of waste frying oil biodiesel (WFOB) and neutralized waste frying oil biodiesel (NWFOB) were performed by changing the production parameters (catalyst amount, alcohol ratio, temperature and time) by using transesterification method. The amount of catalyst in the production parameters; 0.25, 0.5, 0.75, 1, 1.25 g. Alcohol amount; 10, 15, 20, 25 and 30 g,temperature values; 30, 40, 50, 60, 70℃ and 30, 45, 60, 75, 90min for the time. Optimization values for WFOB; the catalyst amount was 0.75, the alcohol amount was 20 g, the temperature was 50℃, the reaction time was 60min and the reaction yield was %95.0182. Optimization values for NWFOB; the amount of catalyst was 0.50, the alcohol amount was 20 g, the temperature was 60℃, the reaction time was 60 min and the reaction yield was %97.172. For fuel properties; all fuels were slightly above of the standard values in water content values. For WFOB and NWFOB, viscosity, density and flash point values are within the standard values. With WFOB production, the viscosity of WFO decreased by 88.5% and density by 4.42%. With NWFOB production, the viscosity of NWFO decreased by 88.7% and density value by 4.42%.