FPGA tabanlı mikrobilgisayar mimarisi kullanılarak seri haberleşme üzerinden adım motor hareket kontrolü ve uygulaması
Controlling and application of stepper motors over serial communication using FPGA based microcomputer architecture
- Tez No: 390400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, BZK.SAU mikrobilgisayar mimarisi üzerinde RS232 asenkron seri haberleşme protokolü oluşturulmuştur. Böylece eğitimsel amaçlı olarak oluşturulan BZK.SAU mikrobilgisayar mimarisinin çevresel birimlerle ilgili eksiği oluşturalan protokol ile giderilmiş olmakla beraber diğer seri haberleşme protokolleri için gerekli olan tecrübe kazanılmıştır.İlgili protokol, donanım tanımlama dili VHDL ile oluşturulmuş, FPGA üzerinde sentezlenmiş, PC ve ModelSim programı yardımı ile doğru şekilde çalıştığı gösterilmiştir. Tez çalışmasının ikinci kısmında, BZK.SAU mikrobilgisayar mimarisinin kendi dili olan BZK.SAU.Assm dili ile oluşturulan yazılımla adım motorlar üzerine kurulmuş Pan/Tilt mekanizması sayesinde PC bağımsız FPGA tabanlı klavye kullanılarak mekanizmaya istenen yön ve açılarda dönme işlemini gerçekleştirme yeteneği kazandırılmıştır. Böylece çalışmada iki FPGA arasında iletilen seri veriler ve FPGA'e bağlı Pan/Tilt mekanizması tez çalışmasının, gömülü sistemler ve hareketli ilişkisel mekanizmalar için temel oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, RS232 asynchronous serial communication protocol was implemented on BZK.SAU microcomputer architecture. So in addition to fulfilling deficiency of peripheral devices for BZK.SAU microcomputer architecture, also essential background was gained for other serial communication protocols. Concerned protocol was coded by using hardware description language (VHDL) and synthesized on FPGA board, after these processes, correct functioning was verified and showed using PC and ModelSim simulation program properly. At the second part of the thesis, coding BZK.SAU.Assm language achieved for moving PAN/TİLT mechanism of desired angle and direction using keyboard without PC. Thus communicated serial data between two FPGAs, which one is depended on PAN/TİLT mechanism, can be seen to form basis of embedded systems and moving relational mechanisms.