Pirazol içeren yeni açil tiyoüre bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of novel pyrazole linked acyl thiourea compounds
- Tez No: 390401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya piyasasında ekonomik anlamda ciddi yatırımlar gerektiren ilaç sektörü, bünyesindeki hızlı ilerlemelerle gittikçe büyümektedir. Büyüyen bu pazarda ilaç sektöründeki bilimsel çalışmalar ve uygulamaları önem kazanmakta olup, ilaç sentezlerinde organik kimyacılara olan ihtiyaç da artmaktadır. Çalışmamızda, bazı ilaçlarda etken madde olarak kullanılan açil tiyoüre grubu içeren bileşikler sentezlenmiştir. Hedeflenen sentez akışı içerisinde, başlangıç maddesi olarak kullanılan pirazol asitinin esteri literatüre göre sentezlenmiştir. Pirazol asitinin esteri önce bazik hidroliz, sonra klorlama reaksiyonu ile pirazol asit klorürüne çevrilmiştir. Oluşan ürünün amonyumtiyosiyanat varlığında hidrazon ve sekonderaminlerle tek kap reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon sonucunda pirazol halkası ile kaynaşık açiltiyoüre grubu içeren yeni potansiyel biyolojik aktif bileşikler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları Elementel Analiz, FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopisi teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The pharmaceutical industry requires significant investments in the economic sense in the world market is growing within with rapid progression. Because in this growing market scientific studies and applications in the pharmaceutical sector is gaining importance, is increased the need in the organic chemist for drug synthesis. In our study, for achylthio group-containing compounds used as active ingredients in certain medications were synthesized. Targeted synthesis in the course, the pyrazol acid ester used as starting material was synthesized according to the literature. The pyrazol acid ester, before alkaline hydrolysis, then chlorination reactions were converted into the pyrazole acid chloride. In the presence ammonium thiocyanate of the product formed, one-pot reacting the hydrazone and sekonderamin was performed. As a result of the reaction, pyrazole ring fused to containing achylthiourea group new potential biologically active compounds were synthesized. The structures of the synthesized compounds are illuminated using the Elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopy techniques.