Bütünsel hareket kestiriminin ikili görüntüler üzerinden tek komut çoklu veri altyapısı ile gerçeklenmesi
Implementation of global motion estimation over binary images with simd architecture
- Tez No: 390439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sayısal görüntü stabilizasyon uygulamaları video kaydetme yeteneğine sahip cihazlarının küçülmesi ve dolayısı ile mobilleşmesi nedeniyle birçok uygulamada önemli bir ihtiyaç olarak öne çıkmaktadır. Görüntü stabilizasyonu işlemleri sonunda istenen kamera hareketini bozmadan harici etkenler sebebi ile oluşan istemsiz titreşim ve bozunumları ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Dijital görüntü stabilizasyonunda 2-boyutlu bütünsel hareket kestirim yöntemleri görüntü stabilizasyonu aşamasında daha az işlem karmaşıklığına sahip olması sebebi ile 3 boyutlu yöntemlere göre mobil işlemciler için daha uygundur. Bu tez kapsamında, literatürde önerilen yerel ikili örüntü (LBP), MF-1BT ve Interlaced Gray-coded bit-plane tabanlı ikili bütünsel hareket kestirim yöntemlerinin SIMD (Single Instruction Multiple Data) mimarisinin mantıksal operatörlerdeki paralelleştirme avantajını kullanarak gerçeklenmesi ele alınmıştır. Yapılan deneyler önerilen gerçekleme yaklaşımının kullanılması durumunda ARM Cortex A8 tabanlı platformda NEON SIMD motorunun kullanılarak gerçek zamanlılık hedefinin üstüne çıkılabileceğini göstermiştir. SIMD motorunun kullanımı ile işlemci hesap gücü görece düşük olduğu mobil cihazlarda bile işlem karmaşıklığı yüksek olan tam arama temelli bir düşük bit derinlikli hareket kestirim algoritmasının başarılı bir şekilde saniyede 40-50 çerçeve çalıştırılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Image stabilization applications are getting a more important necessity for many applications with the minimization and mobilization of devices having video recording capability. Image stabilization aims to reduce undesired movement or vibration without corrupting the desired camera motion. In digital image stabilization, 2-D global motion estimation methods are suitable for mobile processors because of less computational complexity compared to 3-D methods. In this thesis, several binary global motion estimation methods presented in literature such as Local Binary Pattern (LBP), MF1-BT and Interlaced Gray-coded bit-plane are implemented by making use of data parallelism of SIMD architecture. Experimental results shows that the proposed approach and NEON SIMD engine implementation can reach beyond the real time requirement on ARM Cortex A8 based embedded platform. It is shown that with the usage of SIMD engine, it becomes possible to execute low-bit depth based global motion estimation algorithm with full-search approach at 40-50 frame per second even in the mobile devices having relatively lower computational power.