İçi boş ipliklerden elde edilmiş tekstil mamullerinin konfor özelliklerinin modellenmesi üzerine yeni bir çalışma
A novel study of developing models of comfort properties of textile products made of hollow yarns
  1. Tez No: 390453
  2. Yazar: GİZEM CELEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN YÜKSEKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Tekstil işletmelerinin içinde bulunduğu rekabet ortamında yeni ürünlerin geliştirilmesi ve mevcut ürünlerin iyileştirilmesi son derece önem taşımaktadır. İçi boş iplikler, konvansiyonel ipliklerin çeşitli özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla ortaya çıkmış özel ve hassas yapıda bir iplik türüdür. Bu çalışmada konvansiyonel ring ipliği ile farklı boşluk oranına sahip içi boş ipliklerden üretilen örme kumaşların ısıl konfor özellikleri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla iplik merkezinde (özde) farklı oranlarda polivinil alkol içeren pamuk sargılı özlü ipliklerden örme kumaşlar üretilip, sıcak suda yıkama işlemi gerçekleştirilmiştir. Yıkama sonrası oluşan içi boş iplikli örme kumaşların ısıl iletkenlik, ısıl direnç, ısıl soğurganlık, hava geçirgenliği ve su buharı geçirgenliği gibi ısıl konfor özellikleri tespit edilerek, içi boş ipliklerden oluşan kumaşların konfor özelliklerinin tahmin edilmesine yönelik modeller geliştirilmiştir. Tüm bu sonuçlar, içi boş iplikler ile genel olarak ısıl konfor özellikleri geliştirilmiş örme kumaşların üretiminin gerçekleştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Development of new products and improvement of available products are of capital importance in the competitive environment that textile mills are found. Hollow yarns that are developed for the aim of enhancing various properties of conventional yarns are special and sensitive yarns. Thermal comfort properties of knitted fabrics manufactured with conventional ring yarn and hollow yarns with different void space ratio were compared in this study. For this purpose, knitted fabrics were produced by cotton (sheath)/ polyvinyl alcohol (core) core spun yarns including different polyvinyl alcohol (PVA) ratios at the center of yarn and washing of fabrics in hot water were carried out. Thermal comfort properties such as thermal conductivity, thermal resistance, thermal absorptivity, air permeability, and water vapor permeability of knitted fabrics with hollow yarns obtained by washing process were determined. Then, models were developed for estimation of thermal properties of hollow yarn fabrics. Overall results show that knitted fabrics with enhanced thermal properties can be manufactured by hollow yarns.