Bazı bis -1,2,4- triazol halkası içeren aminometil türevlerinin biyolojik aktiviteleri
Biological activity of some bis-1,2,4-triazole containing aminomethyl derivatives
  1. Tez No: 390452
  2. Yazar: NACİ ÖMER ALAYUNT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ÇELİK, PROF. DR. MUSTAFA KARATEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Değişik uygulama alanlarına sahip olmalarından dolayı beş üyeli heterosiklik bileşiklerin sentezi son yıllarda giderek önem kazanmaya başlamıştır. Günümüzde ilaç olarak kullanılan birçok bileşiğin yapısında özellikle triazol gibi beş üyeli heterosiklik halka yapıları bulunmaktadır. Bu çalışmada 5 yeni bis 1,2,4-triazol içeren aminometil türevli bileşiklerin in vitro, in vivo antioksidan özellikleri ve antitümör özellikleri incelendi. İn vitro olarak indirgeme kuvveti, metal şelatlama aktivitesi, hidrojen peroksit giderme aktivitesi, Süperoksit radikali giderme aktivitesi, deoksiriboz degredasyonu ile hidroksil radikali yakalama aktivitesi ve Saccharomyces cerevisiae hücrelerindeki MDA sonuçları değerlendirildi. İn vivo olarak bileşiklerin deney hayvanlarında doku ve serum düzeylerinde ki vitamin A, E, C ve MDA değerleri üzerine etkileri araştırıldı. Ayrıca bileşiklerin MCF-7 insan göğüs kanseri hücrelerine karşı antitümör özellikleri incelendi. Sonuç olarak bileşikler askorbik asit, BHT ve α-tokoferol gibi standart antioksidanlarla karşılaştırıldığında etkili antioksidan aktivite gösterdi. Bununla beraber, bileşiklerin in vitro antitümör aktiviteye sahip olduğu belirlendi. Sonuçlarda kontrol grubu ve bileşikler arasındaki ilişki SPSS programı yardımıyla incelenip değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ve sonuçlar tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As 5-membered heterocyclic compounds have various applications, their synthesis has become increasingly important in recent years. Today, many compounds used as therapeutic agent contain 5-membered heterocyclic ring such as triazole, thiadiazole and oxidiazole. In the present study, in vitro and in vivo anti-oxidant and anti-tumor effects of 5 novel amino methyl compounds which contain bis-1, 2, 4-triazole were examined. Reducing power, metal chelating activity, hydrogen peroxide scavenging activity and superoxide radical scavenging activity, deoxyribose degradation and hydroxyl radical grasping activity and MDA results in Saccharomyces cerevisiae cells were assessed in vitro. Effects of compounds on tissue and serum vitamin A, E, C levels and MDA values in test animals were assessed in vivo. In Addition, anti-tumor effects of compound were investigated in MCF-7 human breast cancer cell line. As a result, most of the compounds showed efficient antioxidant and antitumour activity when compared to ascorbic acid, BHT and α-tocopherol as standard antioxidants. In addition, cell viability experiments show that compounds have effective in vitro antitumor activity. Correlation between control group and compounds were analyzed by SPSS software. Findings and conclusion were discussed with relevant recommendations.