Kamulaştırma sonrası taşınmazların değerinde meydana gelen değişimlerin incelenmesi
Investigation of change in the value of real estates after expropriation
  1. Tez No: 390475
  2. Yazar: ONUR ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bayındırlık ve imar faaliyetleri artarak devam etmektedir. Kamu kurumları tarafından yürütülmekte olan faaliyetler sırasında kamuya ait olmayan taşınmazların devlet tarafından kamu mülkiyetine kazandırılması (kamulaştırma) gerekmektedir. İnsanların hayatında önemli bir yere sahip olan mülkiyet kavramı insan nüfusunun artması ile doğru orantılı olarak daha da önem kazanmıştır. İnşa edilen, üretilen her altyapı tesisi, çevresinde bulunan taşınmazların değerini artırmaktadır. Bu değer artışı kamulaştırılan taşınmazlardan ziyade, kamulaştırmaya konu olmayan taşınmazları etkilemektedir. Bu durum vatandaşlar arasında adaletsiz bir durum ortaya çıkarmaktadır. Kamulaştırma kavramı ve onun ayrılmaz bir paydaşı olan değerleme kavramı bu çalışmada ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca altyapı tesislerinin ortaya çıkardığı değer artışının çevresine eşit bir şekilde dağıtılması için kamulaştırmanın yerine uygulanabilecek bir yöntem önerilmiştir. Yapılan çalışmada Kastamonu İli Taşköprü ilçesi Ağcıkişi Mahallesi hudutları dâhilinde bulunan Taşköprü Çevre Yolu, örnek uygulama sahası olarak seçilmiştir. Aynı yol güzergâhı için Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan kamulaştırma işlemleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve önerilen yöntemin kamulaştırmaya göre olumlu ve olumsuz yönleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In developing countries, as well as in our country public Works and recontruction activities follov on increasingly. During the processes carried on by public oraganization realestate situated in private property need to be purchased by government. The concept of ownership has an important place in people's lives has gained even more importance in direct propertion with human population has increased. Each infrastructure service that was made, enhances in value of realestate nationalized. This situation reveals an unjust position among citizens. The concept of expropriation and concept of the valuation that is unsperated of complete with its are discusses in detail in this study. Also, because of being spread around tant that infrastructure facilities unearth, a method was proposed that could be applied instead of expropriation. In the study, a ringroad of Taşköprü that is located within the boundaries of Kastamonu province and Taşköprü district and Ağcıkişi neigbourhood was closen as sample application course. Fort he same route, exproprition procedures that had beed made by Highways 15. Regional Office were discusses in detail and the proposed method is based on positive and negative aspects of the expropriation was examined.