Çayağzı(Riva) Havzası sürdürülebilir tarım potansiyeli
Çayağzı (Riva) Basin sustainable agricultural potential
  1. Tez No: 541078
  2. Yazar: AHMET ERSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İSTANBULLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çayağzı (Riva) Havzası, yaklaşık olarak 853 km2'lik bir su toplama alanına sahiptir. Kocaeli Platosu üzerinde yer alan havza, İstanbul'un en önemli su havzalarından bir tanesini oluşturmaktadır. Havzayı drene eden Çayağzı deresi, güneydoğuda Kocaeli topraklarından kaynaklanarak, kuzeyde Çayağzı köyü yakınında Karadeniz'e dökülmektedir. Havza'nın kuzey orta bölümünde tarımsal sulama amaçlı Kervansaray ve Oruçoğlu göletleri mevcuttur. Tarım yapılan alanlarda, tarla bitkileri olarak buğday, arpa, yulaf ve mısır yetiştirilmekte, Pendik ve Gebze ilçelerinde örtüaltı tarımı yapılmakta ve bazı sulanan alanlarda da sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Havza içerisinde tarım yapılan alanlarda en fazla %47,4 ile tarla bitkileri yetiştirilmektedir. Tarla bitkileri içerisinde %64,5 ile en fazla yulaf yetiştirilmektedir. Yem bitkilerinden yonca, korunga, mısır (sılajlık) ve fiğ tarla bitkileri ekim alanı içindeki oranı %0,1'dir. Meyvecilik içerisinde en fazla %93 ile fındık yetiştirilmektedir. Sebzecilik içerisinde en fazla %19,9 ile lahana (karayaprak) yetiştirilmektedir. Hayvancılık faaliyetleri olarak küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık ve arıcılık yapılmaktadır. Havzada sürdürülebilir tarımsal faaliyetler için mevcut kuru tarım alanların arazi toplulaştırması ile birlikte sulu tarıma kazandırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Çayağzı (Riva) Basin has a water collection area of approximately 853 km2. Located on the Kocaeli Plateau, the basin is one of the most important water basins in Istanbul. Çayağzı stream, which drains the basin, originates from the Kocaeli lands in the southeast and flows to the Black Sea near Çayağzı village in the north. There are Kervansaray and Oruçoğlu ponds for agricultural irrigation in the midle central part of the basin. In the areas where agriculture is done, wheat, barley, oats and corn are grown as field crops. In the areas where agriculture is done within the basin, field crops are cultivated with a maximum of 47.4%. Most oats are grown with 64.5% in field crops. The ratio of alfalfa, sainfoin, maize (sıljlık) and vetch field crops from the fodder crops is 0.1%. In fruit growing, hazelnuts are grown up to 93%. Cabbage is grown by 19.9% in vegetables. Livestock and livestock breeding and beekeeping are carried out as livestock activities. It has been concluded that the existing dry agricultural areas for sustainable agricultural activities in the basin should be brought into irrigated agriculture together with land consolidation.