Farklı ekolojilerdeki mera bitkilerinin laktik asit bakteri izolasyonu ve silaj fermentasyon yeteneklerinin belirlenmesi
The isolation and silage fermentation capabilities of lactic acid bacteria from diverse ecological pastures
- Tez No: 390505
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hayvancılık endüstrisinde, kaliteli ve ürün vermini yükselten yem kullanmak oldukça önemlidir. Taze yem kıtlıg ̆ı veya mevsimsel olarak taze ve kaliteli yeme ulas ̧ma imkanının olmadıg ̆ı dönemlerde daha önceden depolanan yem bitkileri devreye girmektedir. Yem bitkilerini, kalitelerini de koruyarak uzun süre muhafaza edebilmek için silaj yöntemi uygulanmaktadır. Silajın kalitesi ilgili en önemli faktörlerden biri Laktik Asit Bakterileri (LAB)dir. LAB çevremize dog ̆al olarak genis ̧ s ̧ekilde yayılmıs ̧ durumdadır. Bunlar, genel olarak, süt ve süt ürünlerinde, yiyecek ve içeceklerde, bitkilerde ve bitki artıklarında, insan ve hayvanlar üzerinde bulunan mikroorganizmalardır. Laktik asit bakterileri gıda teknolojisinde çok önemli bir role sahiptir. Bu bakteriler özellikle yog ̆urt, kefir, kımız gibi fermente süt ürünleri, hıyar turs ̧usu ve salamura yes ̧il zeytin gibi fermente bitkisel ürünler, ekmek, boza, tarhana ve bunun yanında s ̧arap, sucuk, balık sosu gibi pek çok gıdanın olgunlas ̧tırılması, üretimi ve dayanıklılıg ̆ının sag ̆lanmasında kullanılmaktadırlar. Bu çalıs ̧mada, ülkemizin farklı ekolojilerde ve farklı yem bitkileri üzerindeki epifitik flora içerisinde bulunan LAB izolasyonu ile bunların fermentasyon yeteneklerinin belirlenmesi ve kaliteli bir silaj inokulatı gelis ̧tirilmesi hedeflenmis ̧tir. Bu amaca yönelik, Kahramanmaras ̧ ve Osmaniye il sınırları içerisinde bulunan çes ̧itli meralardan yem bitkileri toplanmıs ̧tır. Toplanan bu yem bitkilerinin bir kısmından taze iken LAB izole edilmis ̧, bir kısmından da 60 günlük silolanma sonrası LAB izole edilmis ̧tir. Elde edilen izolatların morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal tanımlaması yapılarak silaj fermentasyon yetenekleri belirlenmis ̧tir. Laktik asit üretimi bakımından üstün özelliklere sahip izolatlar, silaj inokulatı olarak kullanılmak amacıyla ileriki çalıs ̧malara aktarılmıs ̧tır.
Özet (Çeviri)
Usage of high quality forage that enhance the production efficiency in livestock industry is a quite important issue. During o period of famine or when it is unavailable to reach fresh forage due to seasonal factors, the stored field forage crops becomes a substitute for fresh forage. In order to store field forage crops for a long time, the silage method is applied by forage producers. One of the most important factors about silage quality is Lactic Acid Bacteria (LAB). LAB naturally surround our environment. They are, generally, found as microorganism on milk and its products, food, drinks, plants and their residuals, human and animals. They have very important role in food technology. These bacteria are used for food aging, food production, and their durabilities e.g. fermented milk and herbal products, like yogurt, kefir, kumis, pickle, pickled green olive, bread,“boza”, vine, soudjouk, and fish dressing. In this work, our goals are to make LAB isolation in epiphytic flora from diverse field forage crops and ecologies in our country, to determine their fermentative capacity and to develop a high quality silage inoculant. For this purpose, the forage crops are collected from several range areas in city of the Kahramanmaras and city of the Osmaniye. While some of the collected field forage crops are isolated as they are fresh, some of them are isolated after 60 days ensilage. By doing identification of the isolates in terms of their morphological, physiologic, biochemical properties, fermentative capacities of the silages are determined. Isolates that have outstanding properties about lactic acid productivity are left to use further research work.