Yayıcı ve yapıştırıcıların bazı püskürtme parametreleri ve farklı hedef yüzeylerde tutunma oranına etkisi
Effects of some spreader and adhesives on some spraying parameters and retention rate for various target surfaces
- Tez No: 390513
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Katkı maddeleri pazarında yüzlerce farklı yayıcı-yapıştırıcı mevcut olmasına rağmen, bu maddelerin amaçlarını gerçekleştirme kapasiteleri bilinmemektedir. Bu araştırmada, yayıcı-yapıştırıcıların etkinliğini belirlemek için farklı içerikli on adet yayıcı-yapıştırıcının (A, B, C, D, E, F, G, H, İ, J) önerilen konsantrasyonlarda yedi farklı yaprak yüzeylerine (Habiscus esculentus, Citrus sinensis, Citrus limon, Lycoperslcon esculenlum, Solanum melongena L, Capsicum annum, Vitis vinifera) uygulanmış ve damlaların değme açıları, değme yükseklikleri, karekteristik değme çapları, meme püskürtme açısı, püskürtme deseni üzerine etkileri ve karıştırma nedeniyle oluşacak potansiyel köpüklenme oranları belirlenmiştir. Sonuçlar saf su verileri ile karşılaştırılmıştır. Yayıcı- yapıştırıcı karışımların yüzey gerilimleri ile yaprak yüzeylerinde oluşturdukları değme açılarına göre yaprak yüzey enerjileri bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; En düşük yüzey gerilimi 20,21 mN/m ile organoslikon bileşimli G karışımından elde edilmiştir. Limon yapraklarının hidrofilik, asma yapraklarının ise hidrofobik karakterde olduğu bulunmuştur. En yüksek yüzey enerji 22,06 mN/m ile limon yaprakları yüzeyinde oluşurken, en düşük yüzey enerjisi ise 10,04 mN/m ile asma yaprakları yüzeyinde gözlenmiştir. Karışımların sabit basınçta (3 bar) damla büyüklüğü, püskürtme açısı ve püskürtme deseni üzerinde önemli etkilerinin olmadığı saptanmıştır. Ancak karışımların küpüklenme oranı dikkate alındığında, en yüksek köpük miktarını A,D ve F katkı maddelerinin ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although there are the spreader-adhesives the hundreds of different companents in additive market, there is no information about their capacity of reaching their goal. In this study, the ten spreader-adhesives with (having) different companent (A, B, C, D, E, F, G, H, İ, J) were sprayed on the surface of leaf of seven plant belonging to different species (Habiscus esculentus, Citrus sinensis, Citrus limon, Lycoperslcon esculenlum, Solanum melongena L, Capsicum annum, Vitis vinifera) at recommended concentrations. İt was determined the each sprayed spreader-adhesives to constitute contact angles, contact heights and characteristic diameter of contact, nozzle spray angle, the effects of the spray pattern for the different leaf surfaces and due to the mixing potential foaming rates. The results obtained were compared with those of pure water. According to the contact angles which the surface tension of the mixture spreader-adhesives form by the leaf surface, leaf surface energies were found. In this study, the lowest surface tension 20.21 mN/m was determined as the G mixture with organosilicon composition. It was found that lemon leaves is hydrophilic, then grape leaf have the hydrophobic character. When the highest surface energy 22.06 mN/m formed on the surface of lemon leaves, the lowest surface energy 10.04 mN/m was observed on the surface of grape leaf. It was found that the droplet sizes of the mixtures at constant pressure (3 bar) are significant influence on the spray angle and the spray pattern. However, it was seen that the additives A, D and F generate the maximum amount of foam, considering the foaming ratio of the mixtures.