Yeni bir Na kanal blokörü 44bu'nun iskemi reperfüzyon aritmileri üzerine etkilerinin in vivo yöntemle incelenmesi
The investigation of the effects of 44bu, a newly sodium channel blocker, against reperfusion arrhythmias in vivo
  1. Tez No: 326223
  2. Yazar: MERVE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEN BAŞGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı; hücre içi Na+ ve Ca+2 aşırı yüklenmesini engelleyen ilaçlardan geçici Na+ kanal blokörü olan 44Bu'nun in vivo İ/R hasarına karşı koruyucu etkilerinin, özellikle bu hasarın sonucu olarak ortaya çıkan aritmiler ve doku hasarı açısından incelenmesi ve bu etkilerin, sürekli Na+ akım inhibitörü olan ranolazin ve iyi bilinen bir Na kanal blokörü olan lidokain ile karşılaştırılmasıdır.Bu amaçla yapılan deneylerde sıçanlar anestezi edildikten sonra su dolu ısıtma pedi üzerinde tutularak deney boyunca vücut sıcaklıkları rektal termometre ile ölçülmüş ve 37±1 ºC' de sabit tutulmuştur. Sıçanların trakealerı kanüle edilmiş ve ventilatöre bağlanarak solunumları mekanik olarak sağlanmıştır. İ/R hasarının oluşturulması için sol torakotomi ile 4-5. interkostal aralığa girilmiş ve kalbin arka yüzündeki sol inen koroner arterin orjine yakın kısmına 6/0 cerrahi iplik ve atravmatik yuvarlak iğne geçirilerek ipliğin iki ucu polietilen, içi boş bir tüpten geçirilmiştir. 15 dk'lık dengelenme periyodundan sonra sol inen koroner arter üzerine metal klemp ile bir tüp sıkıştırılarak 15 dk boyunca iskemiye maruz bırakılmış ve klempin gevşetilmesinden sonra 15 dk reperfüzyon protokolü uygulanmıştır. İ/R süresince sağ karotid arter kanülasyonu ile kan basıncı; sol kol,sağ kol ve sol bacağa yerleştirilen subkütan iğne elektrodları ile de EKG sürekli olarak ölçülmüştür. Bütün ilaçlar, femoral ven aracılığıyla iskemiden 5 dk önce bolus olarak uygulanmıştır. Ventriküler aritmilerdeki düzelme; ventriküler taşikardi (VT) ile ventriküler fibrilasyon (VF) insidansındaki ve ventriküler ektopik atım (VEA) sayısındaki değişim ile değerlendirilmiştir. Miyokardiyal doku hasarı ise reperfüzyon sonunda alınan kanlarda ölçülen LDH düzeyleri ölçülerek değerlendirilmiştir.Bu çalışmada 44Bu'nun, proaritmik etki göstermeksizin ve kalp hızını etkilemeksizin reperfüzyon sırasında gözlenen VEA sayısı ile VT ve VF insidansını kontrole göre anlamlı olarak azalttığı gösterilmiştir. Bununla birlikte lidokain ve ranolazinin, reperfüzyonla indüklenen VT'yi 44Bu'ya göre anlamlı olarak daha iyi önlediği ve 44Bu'nun VF üzerine koruyucu etkisinin diğer iki ilaca göre daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Ayrıca miyokardiyal hasarın belirteci olarak kullanılan LDH düzeyi ranolazin ve lidokain uygulanmasıyla azalırken 44Bu'dan etkilenmemiştir.Sonuç olarak bu tez çalışmasından elde ettiğimiz bulgular 44Bu'nun miyokardiyal İ/R hasarının sonuçlarından olan ventriküler aritmileri önlemede, tedavide kullanılan ajanlardan lidokain ve ranolazin kadar etkili bir ajan olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate protective effects of 44Bu that is one of the transient Na+ channel blockers which inhibit intracellular Na+ and Ca2+ overloading against in vivo İ/R injury especially in terms of arrhythmias and tissue damage occuring as result of this damage and to compare ranolazine (persistent Na+ channel blocker) and lidocaine (a well known Na+ channel blocker)In the experiments, after anaesthetized rats were placed on a water-filled heating pad and during the study body temperatures measured with rectal thermometer and maintained temperature 37±1 °C. Rats were then mechanically ventilated using rodent respirator after the trachea was entubated . To constitute I/R damage, a left thoracotomy between the fourth and fifth rimbs was performed and passed surgical silk suture to area that close to the center of left descending coronary artery in back side of the heart and to cerate a snare suture was threaded through a hollow polyethylene tube. After stabilization period for 15 minutes, rats were subjected to 15 minutes of ischemia by compressing tube with a metal clamp onto left descending coronary artery and after 15 minutes of coronary artery occlusion,the clamp was released,the snare loosened, and reperfusion protocol performed for 15 minutes. During I/R, we measured arterial pressure with right carotid artery cannulation and we measured EKG with needle electrodes that applied to left arm, right arm and left leg constantly. All drugs applied as bolus through femoral vein 5 minutes before iscemia. İmprovement in ventricular arrhythmia evaluated with ventricular tachycardia (VT) and alteration in ventricular fibrilation (VF) incidence and count of ventricular ectopic beat (VEB). Myocardial tissue damage determined by mesuring LDH levels from blood which was collected at the end of the reperfusion.In this study it is shown that, 44Bu reduced significantly the number of VEB and the incidence of VT and VF which are observed during reperfusion, to control. At the same time it is determined that lidocaine and ranolazine prevented significantly the reperfusion-induced VT beter than 44Bu and protective effect of 44Bu on VF was strong than the other two drugs. Also LDH levels, used as a marker of myocardial demage, decreased with the administration of ranolazine and lidocaine but were not affected with 44Bu.In conclusion, our findings in this thesis shows that 44Bu may be an agent which is as effective as lidocaine and ranolasine used at the clinic, in preventing against I/R injury which results in ventricular arrhythmias