Maya hücreleri̇nde 1-Butanol üreti̇lmesi̇ i̇le i̇lgi̇li̇ genleri̇n anlatımının araştırılması
Research on expression of the related genes with 1-Butanol production in yeast cells
  1. Tez No: 390541
  2. Yazar: EBRU KANIMDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ultraviyole ışığa maruz bırakılan ve bırakılmayan S. pombe 972 h- hücreleri farklı içerikte (NaCL, ZnSO4 ve pH) hazırlanan besiyerlerinde üretildikten sonra bu hücrelerdeki 1-bütanol üretimi ile ilişkili olduğu düşünülen ADH1 gen anlatımının, RT-PZR yöntemi ile araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; deney gruplarının yarısı ilk etapta 20, 25 ve 30 dakika süresince UV ışığa maruz bırakıldı. Daha sonra, bu grup ve UV ışığa maruz bırakılmayan hücreler farklı pH (1-3) aralığında, farklı NaCL (% 2, 4 ve 6) ve ZnSO4 (10, 15 ve 20 mM) konsantrayonlarında hazırlanmış olan besiyerlerinde üretildi. Her iki grupta üretilen S. pombe 972 h- hücrelerinden total RNA izolasyonu yapıldı ve bu hücrelerdeki ADH1 gen anlatımında meydana gelen değişimler moleküler düzeyde RT-PZR yöntemi kullanılarak belirlendi. Sonuç olarak, YEPD4** ve YEPD6 besiyerinde üretimi gerçekleştirilen S. pombe 972 h- hücrelerinde ADH1 gen anlatımı aynı kalırken, YEPD5 besiyerinde üretilen S. pombe 972 h- hücrelerinde ADH1 gen anlatımında artış meydana geldiği saptandı. Diğer besiyerlerinde üretilen S. pombe 972 h- hücrelerinde ise ADH1 gen anlatımında azalma olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to understand the expression of ADH1 gene which is related to 1-butanol in cells via RT-PCR method applied to UV light-subjected and non-subjected S. pombe 972 h- cells that were cultured in varius media with different compositions (pH, NaCl, ZnSO4). With this perspective, first, half of the experimental groups were subjected to UV light for 20, 25, and 30 minutes. Later these groups and non-subjected groups were cultured in media that have different pH (1-3), NaCl concentration (% 2, 4 and 6) and ZnSO4 (10, 15 and 20 mM). Total RNA isolation was performed for each group and alterations in gene expression levels of ADH1 gene were determined by RT-PCR in molecular level. As a result, when the cells of S. pombe 972 h- were produced in medium YEPD4** and YEPD6, the expresion of ADH1 gene was no change, however, the cells of S. pombe 972 h- were produced in medium YEPD5 the expression of ADH1 gene was induce. . Produced in other media, the cells of S. pombe 972 h- were found to be decreased in ADH1 gene expression.