İnsan iskeletlerinde mitokondriyal genom analizi ve haplo-grup tayini
Mitochondrial genome analysis and haplo-group determination in human skeletons
  1. Tez No: 390545
  2. Yazar: NEFİZE EZGİ ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Biyoloji, Genetik, Anthropology, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Moleküler antropoloji, son yıllarda ilerleyen yüksek çıktılı dizileme teknolojileri sayesinde büyük bir hızla gelişen bir alandır. Antik DNA çalışmaları ile son yıllarda insanın biyo-kültürel evrimine dair önemli veriler elde edilmiştir. Türkiye'de bu alana ilgi son beş yılda artmış olsa da halen sınırlıdır. Bu tez çalışmasında, İzmir İli Nif Dağı Kazıları'nın üç farklı bölgesi olan Karamattepe, Ballıcaoluk ve Başpınar alanlarından çıkarılan üç farklı bireye ait iskeletlerden aDNA izolasyonları yapıldı. Elde edilen aDNA'ların mitokondriyal DNA d-loop bölgesi sekiz primer çifti kullanılarak“touchdown PCR”yöntemi ile çoğaltıldı. Çoğaltılan bölgeler sanger yöntemiyle dizilendi ve bu üç bireyin haplogrupları biyoinformatik araçlar yardımıyla tespit edildi. Bu çalışma, Türkiye'de gelecekte yapılacak antik DNA çalışmalarının önünü açacak nitelikte olması açısından önem arz etmektedir. Batı Anadolu'nun arkeolojik ve tarihsel kayıtlarını destekleyen bu tez, aynı zamanda disiplinler arası çalışmalara öncülük etme potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Molecular anthropology has been dramatically enhanced recently by the development of high-throughput next generation sequencing technologies. Significant findings have been obtained in respects of bio-cultural evolution of human under favour of ancient DNA researches in recent years. In Turkey, even if giving consequence to this field has been increased for five years, it is still limited. In this study, aDNA isolations were performed from three human skeletons which uncovered from three different site -Karamattepe, Ballicaoluk and Baspinar- of Nif Mountain Excavations in İzmir, Turkey. Mitochondrial DNA d-loop regions of obtained aDNAs were amplified by“touchdown PCR”using eight primer pairs. Amplified regions were sequenced by Sanger sequencing method and this three individuals haplogroups were determined by using bioinformatic tools. This study has importance to pave the way of ancient DNA researches that is going to conduct in the future in Turkey. This thesis that bears archeological and historical records out has also a potential to lead to interdiciplinary studies.