Dirichlet dağılımının parametrelerinin tahmini
Dirichlet distribution and estimation of parameters
- Tez No: 390565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ERAY ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında Dirichlet dağılımı, tarihçesi ve kullanım alanları ele alınmıştır. Daha sonra karakteristik özellikleri hesaplanmış ve parametrelerinin tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Parametre tahmini için en yaygın kullanılan parametre tahmin yöntemlerinden en çok olabilirlik tahmin edicisi kullanılmıştır. Parametre tahmini yaparken nümerik yöntemlerden Newton-Raphson metodu ve sabit nokta iterasyonundan yararlanılmıştır. Daha sonra MATLAB 7.13 (R2011b) programı kullanılarak parametreleri tahmin eden bir program yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Dirichlet distributions, history and uses of Dirichlet distributions are discussed. Then characteristics are calculated and aimed to estimate the parameters. For parameter estimation, maximum likelihood estimation which is the most widely used is used. Newton-Raphson methods and fixed point iteration are utilized when parameter estimation. Then using MATLAB 7.13 (R2011b), a program has been written to estimating the parameters.