N-karboksamid türü ligant ve bazı metal komplekslerin sentezi
Synthesis and spectroscopic study of metal complexes derivatives from dibenzoyl acetic acid n-carboxyethylamide compounds
- Tez No: 390592
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Dibenzoilasetikasit N-karboksietilamid (L) ligandı ve N-(4-aminofenil)-2-benzoil-3-hidroksi-3-fenilakrilamid bileşiği sentezlenmiştir. Bu Dibenzoilasetikasit N-karboksietilamid ligandının Cu(II), Ni(II), Pd(II) metal tuzlarıyla kare düzlem ve tetrahedral yapıda [ML(CH3COO)H2O] ve [M(L)2]•nH2O genel yapılarında kompleksler sentezlenmiştir. Yeni sentezlenen ligandların yapıları element analizi, IR, 1H-NMR, UV-Vis gibi spektral tekniklerle belirlenmiştir. Komplekslerin yapılarının belirlenmesinde de bahsedilen spektral tekniklerin yanında molar iletkenlik ve magnetik moment ölçümleri tekniklerinden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Dibenzoylacetic acid N-carboxyetilamid (L) and N-(4-aminophenyl)-2-benzoyl-3-hydroxy-3-phenylacrylamide compound were synthesized as a ligand. The complexes of these ligands were synthesized with metal salts of Cu(II), Ni(II), Pd(II) in the general formula of [ML(CH3COO)H2O] and [M(L)2]•nH2O complexes were in the tetrahedral and square plane structure. The structure of the newly synthesized ligands were determined with elemental analysis and spectral techniques such as IR, 1H-NMR, UV-Vis. In order to determine the spectral techniques above-mentioned molar conductivity, magnetic susceptibility measurements were used