Farklı kimyasal katkılar kullanarak soğuk havada donmayan beton üretimi
Non frozen concrete production using different chemical additives at the cold weather
  1. Tez No: 390593
  2. Yazar: AYŞE ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESVET AKBAŞ, YRD. DOÇ. DR. MUCİP TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Türk Standartları, ortalama hava sıcaklığının ardarda üç gün süre ile +5 ºC'nin altında bulunduğu süredeki hava durumunu“soğuk hava”olarak tanımlamaktadır. Soğuk havalarda priz süresi uzar, betondaki su buzlanarak hacmi artırır (yaklaşık %10 ) ve kalıba yüksek basınç uygulanır. Eğer betonda donma gerçekleşirse en az % 50'lik bir dayanım kaybı olur. Beton sıcaklığı gerekenden az ise hidratasyon reaksiyonları olumsuz etkilenir, priz alma ve dayanım kazanma yavaşlar. Taze betonda, priz esnasındaki donma çok tehlikelidir. Türk Standartları bu konuyla ilgili bazı sıcaklık sınırlandırmaları koymuştur. Örneğin: En büyük agrega dane büyüklüğü 31,5 mm olan bir betonun, -1°C ~ 5°C arasındaki hava sıcaklıklarında, taze beton karışım sıcaklığının en az 15°C, yerleştirme sıcaklığının da en az 13°C olması gerekmektedir. Bu nedenle beton sıcaklığının beton dökümü öncesi ölçülmesi ve sonrasında da takip edilmesi gerekir. Soğuk havalarda betonu korumada izlenecek yol, başlangıçta beton sıcaklığının belirli bir değerden aşağı düşmesini önlemektedir. Türk Standartları betonun basınç mukavemetinin 50 kgf/cm2'ye erişmesinden sonra don sebebi ile zarar göremeyeceğini kabul eder. Bu süre iyi bir beton için +10 ºC sıcaklıkta 3 gündür. İnşaat teknik şartnameleri en düşük beton sıcaklığının +5ºC ile +10ºC arasında olmasını şart koşar. İnşaat mahallinde günlük ortalama sıcaklık +5ºC altında ise +10ºC' lik ortam sıcaklığında yapılacak 72 saatlik koruma beton için yeterlidir. Günlük ortalama 0ºC' nin altında ise 72 saatlik ek bir korumaya ihtiyaç olacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish Standards, average weather conditions in the period in three consecutive days with below +5 ºC air temperature“cold”is defined as. Setting time is prolonged cold weather increases the volume of water in the concrete freezing (about 10%) and high pressure is applied to the mold. If freezing occurs in the concrete is at least a 50% loss of strength. Concrete temperature is less than the required hydration reactions adversely affected, taking slows outlet and strength gain. Fresh concrete, freezing during the outlet is very dangerous. Turkish Standards has put some temperature limitations related to this issue. For example: When the maximum aggregate grain size of a concrete which is 31.5 mm, the air temperature from -1° C to 5°C, at least 15°C in fresh concrete temperature of the deposition temperature must be at least 13°C. Therefore, prior to casting the concrete of the concrete temperature measurement and must be monitored after. Concrete path to be followed in cold weather protection and prevents the initial concrete temperature falling below a certain value. Turkish Standards concrete compressive strength of 50 kgf/cm2 after damage by frost access agrees to see why. This period is 3 days at +10°C temperature for a good concrete. Construction technical specifications stipulate that the minimum concrete temperature between + 5°C + 10°C. Construction scene of daily average temperatures below + 5ºC and + 10ºC is' like to be at ambient temperature for 72 hours is sufficient protection of concrete. Per day 0ºC's under the will need an additional 72 hours of protection.