Kapalı devre kondens pompası tasarımı
- Tez No: 3906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİT TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
-1- Ö ZET Bu çalışmada ısı kaynağı olarak doymuş buhar kullanan at mosfere açık kondens tankı uygulamasına sahip konvansiyo nel sistemlerde oluşan enerji kayıplarının azaltılması için ciddi bir alternatif olan kapalı devre kondens pom pa sisteminin teorik esasları ve tasarım prensipleri an latılmıştır. Konvansiyonel sistemlerdeki enerji kayıpla rının nasıl oluştuğu, bu kayıpların ülkemiz açısından bi lançosu ve kondens kayıplarını önlemede kullanılan di ğer yöntemlere kısaca değinildikten sonra pompa siste minin çalışması anlatılarak sistemi oluşturan gruplar tanıtılmıştır. Daha sonra kapalı devre kondens pompası sistem karekteristiğinin teorik olarak nasıl belirlene ceği anlatılmış ve geliştirilen bir tasarım yöntemi yar dımıyla örnek bir tasarım yapılmıştır. Tasarım sonucu ortaya çıkan pompa imal edilerek denenmiş ve deney so nuçlarının tasarım değerlerine yakın olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-11- ABSTRACT In this study, close circuit condenser recovery and booster systems and its theoretical basis and design principles are discussed which is an alternative to the systems using saturated steam with an open condansate tank. The sources of the heat losses in conventional systems and its economical impacts to the economy is also calculated. Finally a close circuit conden sate pumping system is designed and manufactured according to the design parameters and theoretical calculations are confirmed with the test results.