Yüksek rakımda hindilerde kuluçkalık yumurta ağırlığı ve kuluçkanın son döneminde oksijen eklenmesinin kuluçka sonuçlarına etkileri
The effects of egg weight and extra oxygen addition into the last stage of incubator on hatching results in turkeys at high altitude
  1. Tez No: 390619
  2. Yazar: ÖZCAN İŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek rakımda inkübe edilen farklı ağırlıktaki kuluçkalık hindi yumurtalarında kuluçkanın son döneminde oksijen (O2) eklenmesinin kuluçka sonuçları ve çıkış sonrası performansa etkilerini araştırmaktır. Araştırmada 780 adet kuluçkalık yumurta kullanılmıştır. Yumurtalar tesadüfi olarak iki makineye (Çimuka marka) yüklenmiştir. Kuluçkanın 25-28. günler arası makinelerden birine O2 eklenerek makine içi O2 düzeyi %25 olacak şekilde düzenlenmiştir. Diğer makine kontrol grubu olarak tanımlanmıştır. 28. gün çıkan civciv sayısı tespit edilmiştir. Kuluçkanın 28. gününde çıkış olmayan tüm yumurtalar açılmış, makroskopik olarak incelenmiş ve embriyonik ölümler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of egg weight and extra oxygen (O2) addition into incubator at high altitude and the last stage on hatching results in turkeys. It was used 780 egg in investigation. All eggs were distributed randomly into two hatching cabinets (Çimuka Company) which were operated. The first cabinet was oxygenated at 25 % whereas no O2 added to the second cabinet between days 25 and 28 incubation and called control group. The number of chicks hatching was recorded day 28. At day 28 of incubation, all unhatched eggs were opened and examined macroscopically for the time of embryonic death.