Kablosuz uzaktan kontrollü kameralı mobil robot kol
Wireless remote controlled mobile robotic arm with camera
- Tez No: 390625
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET NURİ ALMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tasarlanan tez çalışmasında, hareket edebilen mobil robot kol tasarımının RF(Radyo frekansı) aracılığıyla bir bilgisayar tarafından eş zamanlı kontrolüdür. Robot kol üzerinde bulunan kamera ve lazer LED yardımıyla bilgisayar başındaki kullanıcı gece ve gündüz kumanda ettiği aracın hangi yöne gittiğini rahatlıkla görebilmektedir. Bu sayede mobil robotları kullanan kişi, bir aracın altına veya bir menfezin içine yerleştirilmiş nesnelerin görüntülerini, robot kol üzerindeki kamera sayesinde canlı olarak komuta biriminde izleyebilecek ve müdahale edebilecektir. Bu çalışmada günümüzde insan hayatı için tehlikeli olabilecek ya da insanların ulaşamayacağı kadar dar alanlarda, görev yapabilecek bir araç tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the simultaneous control of movable mobile robotic arm's design via RF a computer. With the help of the camera and laser LED on the robotic arm, the user of the computer can easily see the direction of the vehicle that he commands during day and night. Thus, the person who uses mobile robots can easily monitor the images of the projects placed under the vehicle or in the culvert animatedly in the unit of control and can interfere on a small scale. In this study, in confined space where cannot be reached by people or dangerous for human life, a vehicle has been designed with the intent of making human life easy by undertaking an active role with its available features.