Van ilinde doğal olarak yetişen Rosa canina L. genotiplerinin toplam fenolik içerikleri ile moleküler açıdan akrabalık ilişkilerinin incelenmesi
Study on relationships with regard to molecular and total phenolic contents of Rosa canina L. genotypes naturaly growing in Van province
  1. Tez No: 390627
  2. Yazar: ÇAĞLA PARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, 2014 yılında Van merkezde yetişen 22 adet kuşburnu genotipleri üzerinde yürütülmüştür. Toplam fenolik, renk tayini (meyve, yaprak, çiçek) ve SRAP yöntemi ile moleküler akrabalık ilişkileri belirlenmiştir. Toplam fenolik maddeler 1511,42-1864,76 mg GAE/100g değerler arasında bulunmuştur. Renk değerleri L* (29.40-33.92), a* (25.82-34.84), b* (17.31-27.61), Chroma (31.25-39.61), Hue (30.51-37.00) değerleri belirlenmiştir. Genotiplerin genetik analizlerinde polimorfizm oranları % 50-100 değerler arasında değişmektedir. SRAP analizi sonucunda genotiplerde 3 farklı gruplar oluşmuş en yakın 0.0928 benzerlik oranları ile VMR9-VMR15, en uzak 0.7463 benzerlik oranları ile VMR17-VMR21 genotiplerinde ortaya çıkmıştır. Ortalama polimorfizm içeriği (PIC) 0.086-0.495 değerleri arasında değişim gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was studied on 22 genotypes of rosehip grown in the center of Van in 2014. Molecular relationships were determined with total phenolic, color identification (from fruit, leaf and flower) and SRAP method. Total phonelic substances were found between the values of 1511,42 and 1864,76 mg GAE/100g. Color values were determined for L* (29.40-33.92), a* (25.82-34.84), b* (17.31-27.61), Chroma (31.25-39.61) and Hue (30.51-37.00). Polymorphism rates in the genetic analysis of genotypes range from 50 % to 100 %. As a result of the SRAP analysis, 3 different groups were formed to genotypes; the lowest similarity level was found 0.0928 between VMR9 and VMR-15 genotypes, while the highest one for VMR17 and VMR21 genotypes with 0.7463. It was determined that average polymorphism content (PIC) ranged from 0.086 to 0.495.