Azot koordine metal karbonil kompleksleri
Nitrojen coordinated metal carbonyl complexes
  1. Tez No: 390629
  2. Yazar: FEYZULLAH COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERPİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
VIB grubu karbonil kompleksleri pek çok yıldır ilgi odağı olmuştur. Bu kompleksler çok farklı kullanım alanları sergilemektedir. Özellikle molibden karbonil kompleksleri katalizör olarak kullanılır. Son zamanlarda metal karbonil kompleksleri tedavide CO-salınım özelliği gösteren moleküller (CORMS) olarak biyolojik denemelerde kullanılmıştır. Çalışmamızda ligant olarak N-sübstitüye imidazolin ve N-sübstitüye benzimidazol içeren metal karbonil komplekslerinin sentezlerini gerçekleştirildi. Bu komplekslerin yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatıldı. Yapılan çalışmalar üç başlıkta özetlenebilir: 1) N-sübstitüye imidazolin ve N-sübstitüye benzimidazol bileşiklerinin W(CO)6 ile etkileşimi ile iki tane N-koordine ligant (L) ve 4 tane CO ligantı içeren 8 adet yeni L2W(CO)4 tipi kompleksler sentezlendi (1a-1h). Yeni komplekslerin yapıları uygun spektroskopik yöntemlerle aydınlatıldı. 2) N-sübstitüye imidazolin ve N-sübstitüye benzimidazol bileşiklerinin Mo(CO)6 ile etkileşimi ile iki tane N-koordine ligant (L) ve 4 tane CO ligantı içeren 9 adet yeni L2Mo(CO)4 tipi kompleksler sentezlendi (2a-2i). Yeni komplekslerin yapıları uygun spektroskopik yöntemlerle aydınlatıldı. 3) 4-metoksibenzilbenzimidazol ligantının (L) Cr(CO)6 ile etkileşiminden L2Cr(CO)4 tipi kompleks sentezlendi (3). Yeni kompleksin yapısı uygun spektroskopik yöntemlerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The Group VI carbonyl complexes have been of interest for many years. These complexes are used in a number of different roles. Especially molybdenum carbonyl complexes have been used as catalysts. Recently metal carbonyls complexes have been used for biological assays as therapeutic CO-release molecules (CORMs). In this work, we prepared metal carbonyl complexes bearing N-substituted imidazoline and N-substituted benzimidazole as ligand . The structures of these complexes were elucidated with spectroscopic methods. The studies summarized in four categories: 1) A new 8 number L2W(CO)4 type complexes bearing 2 number N-coordinated ligand (L) and 4 number CO ligand were synthesized from treatment with W(CO)6 of N-sübstituted imidazoline and N-sübstituted benzimidazole (1a-1h). The structures of new complexes were elucidated with appropriate spectroscopic methods. 2) A new 9 number L2Mo(CO)4 type complexes bearing 2 number N-coordinated ligand (L) and 4 number CO ligand were synthesized from treatment with Mo(CO)6 of N-sübstituted imidazoline and N-sübstituted benzimidazole (2a-2i). The structures of new complexes were elucidated with appropriate spectroscopic methods. 3) L2Cr(CO)4 type complex was synthesized from treatment with Cr(CO)6 of 4-metoksibenzilbenzimidazole ligand (3). The structure of new complexe was elucidated with appropriate spectroscopic methods.