Demiryolları buraj makineleri agrega ünitesinde kullanılan kaymalı yatakların tribolojik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of tribological properties of the journal bearings using in tamping unit of railways tamping machines
  1. Tez No: 390720
  2. Yazar: ERSİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RECAİ FATİH TUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde tüm dünyada özellikle de ülkemizde gelişim gösteren demiryolları sektöründe kullanılan Buraj Makineleri, balastlı yol yapımında ve bu yolların yenilenmesinde kullanılmaktadır. Buraj Makineleri rayların birbirine göre yatay ve düşey olarak zemine sabitlenmesinde kullanıldığından demiryollarının vazgeçilmez makineleri olarak görülmektedir. Bu makineler 1950'lerden beri imâl edilmesine rağmen çalışma sistemi hâlâ ilk günküne benzemekte ve yıllar geçmesine karşın bu alanda gereken mesafede yol alınamadığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında, Buraj makineleri agrega ünitesi kaymalı yatak sisteminde kullanılan CuSn14 kalay bronzunun tribolojik performansı, Pim-disk deney setinde, farklı hız ve yüklerde incelenmiştir. Bu malzemenin yerine düşünülen, CuAl10Fe5Ni5 Alüminyum bronzunun, tribolojik performansları da deneysel olarak incelenerek elde edilen veriler karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
At present, tamping machine is used making railway road with ballast and renovation of existing roads that used in all over the world especially our country showing the development of railways. Tamping machines are used fixing rails horizontally and vertically to the floor of the railways and they are seen as indispensable machines. Although these machines are made of since 1950s', their systems are similar to the first time and years have elapsed, have not been appeared progress in this area. In this study, tribological properties of CuSn14 Tin Bronze used journal bearing system in aggregate of tamping machine were examined experimentally at different speeds and loads. Pin-on disc test apparatus was used for experiments. After, CuAl10Fe5Ni5 Aluminum bronze was instend of CuSn14 Tin Bronze and, the experiments were repeated. The obtained results were compared with each other.