Calamintha incana (Sm.) Boiss. ve Mentha longifolia (L.) Hudson subsp. longifolia bitkilerinin ekstraksiyonu ile elde edilen uçucu yağ bileşenlerinin GC-MS analizi ve antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of antioxidant activity and analysis of chemical composition of essential oils of Calamintha incana (Sm.) Boiss. and Mentha longifolia (L.) Hudson subsp. longifolia
  1. Tez No: 390719
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Calamintha incana (Sm.) Boiss. ve Mentha longifolia (L.) Hudson subsp. longifolia bitkilerinin uçucu yağları GC ve GC/MS ile analiz edildi. Aynı zamanda bitkiler heksan ile özütlendi. Hem uçucu yağlar hem de heksan özütlerinin antioksidan aktiviteleri belirlendi. Antioksidan aktivite, β-karoten, fosfomolibdenyum, serbest radikal giderim aktivite (DPPHi), indirgeme gücü ve metal şelatlama kapasitelerini içeren beş farklı test sistemi kullanılarak araştırıldı. C. incana bitkisinde uçucu yağın %97.99'una karşılık gelen toplam 17 bileşen tanımlanırken; M. longifolia subsp. longifolia bitkisi için uçucu yağın %75.70'ine karşılık gelen toplam 26 bileşen belirlendi. C. incana uçucu yağında piperiton oksit (%54.05) ve germakren D (%23.15); M. longifolia subsp. longifolia uçucu yağında ise yomogi alkol (%15.68) ve menton (%10.19) ana bileşenler olarak tespit edildi. Yapılan tüm testlerde aktivitenin, özüt derişimin artışıyla arttığı bulundu. Ayrıca C. incana ve M. longifolia subsp. longifolia bitkileri heksan özütlerinin toplam fenolik ve flavonoıit bileşik miktarları sırasıyla; 2.44 mg ve 5.11 mg gallik asit eşdeğer/g özüt ve 0.53 mg ve 0.83 mg kuarsetin eşdeğer/g özüt olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Essential oils from Calamintha incana (Sm.) Boiss. and Mentha longifolia (L.) Hudson subsp. longifolia were analyzed by GC and GC/MS. Hexane extracts were also prepared from both species. Antioxidant activities of essential oils and hexane extracts were evaluated. Their antioxidant activities were assayed by five different test systems namely β-carotene/linoleic acid, phospomolibdenium method, 1,1'-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH) radical scavenging, reducing power and chelating effect. In addition, total phenolic and flavonoid contents of the extracts were determined. 17 and 26 compounds for C. incana and M. longifolia subsp. longifoliawere identified representing 97.99% and 75.70% of the essential oils, respectively. In C. incana oil, piperiton oxide (54.05%) and germacrene D (23.15%) were found as the major compounds. In the case of M. longifolia subsp. longifolia, major compounds were determined as yomogi alcohol (15.68%) and menthone (10.19%). In all antioxidant assays, the activity was found to increase with increasing concentration of the extract. Total total phenolic and flavonoid contents of the hexane extracts from C. incana and M. longifolia subsp. longifolia were determined as 2.44 mg and 5.11 mg gallic acid equivalents/g extract, 0.53 mg and 0.83 mg quercetin equivalents/g extract, , respectively.