Edirne ve Kırklareli bölgesi Liliaceae (Fritillaria, Tulipa, Gagea) familyası üzerinde sitotaksonomik araştırmalar
  1. Tez No: 39074
  2. Yazar: NESİBE BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NERİMAN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada Trakya'nın Edirne ve Kırklareli il sınırları içinde kalan bölgesinde yetişen Fritillaria, Tulipa ve Gagea (Liliaceae) türleri üzerinde sitotaksonomik araştırmalar yapılmıştır. Araştırma bölgesinde yayılış gösteren 2 Fritillaria, 2 Tulipa ve 4 Gagea türü arazi gözlemlerinden ve herbaryum örneklerinden faydalanarak tanımlanmıştır. Çalışmaya türlerin daha iyi tanıtılması için dış morfolojik özellikle rini yansıtan şematik şekiller, Tulipa türlerinde yaprak ve gövdenin anatomik özelliklerini gösteren fotoğraflar, Gagea türlerinde SEM' de çekilmiş tohum yüzeylerini gösteren fotoğraflar ve araştırma bölgesindeki yayılışını gösteren haritalar ilave edilmiştir. Bu türlerin hepsinin kromozomları farklı populasyondan (toplam 40) toplanan örneklerden sayılmış ve karyotipleri saptanmıştır. İncelen türler ve kromozom sayıları: Fritillaria pontica Wahlenb, 2n=24, Fritillaria stribryni Velen, 2n=24, Tulipa hageri Heldr, 2n=36, Tulipa hellespontica Değen, 2n=48, Gagea chrysantha (Jan) Schultes & Schultes fil., 2n=36, 48, Gagea pratensis (Pers) Dumort., 2n=36,48, Gagea bohemi ca (Zaushn.) Schultes & Schultes fil., 2n=36, Gagea villosa (Bieb.) Duby., 2n=24,36,48. Açıklayıcı olması amacıyla karyotipleri gösteren idiogramlar ve kromozom fotoğraf landa verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In the present study, cytotaxonomical investigations have been made on the genera Fritillaria, Tulipa and Gagea (Liliaceae) distributed around AI(E) Edirne and Kırklareli in European Turkey. The descriptions of 2 Fritillaria, 2 Tulipa and 4 Gagea species have been given mainly based on field observations and herbarium materials. The morphological and microscopical informative illustrations of the species have been drawn. All species were also cytologically investigated. The examined species and ?- their chromosome number are*... Fritillaria pontica YJahlenb. 2n=24 Fritillaria stribrnyi Velen. 2n=24 Tulipa hageri Heldr.. 2n=36 Tulipa hellespontica Degen 2n=48 Gagea chrysantha (Jan) Schultes & Schultes fil. 2n=36,48 Gagea pratensis (Pers.) Dumort., 2n=36,48. Gagea bohemica (Zaushn.) Schultes & Schultes fil. 2n=36 Gagea villosa (Bieb.) Duby 2n=24, 36,48.