Çocuklarda sinus maxillaris'in yaşa bağlı olarak gelişimi
The age-related development of maxillary sinus in children
  1. Tez No: 390750
  2. Yazar: MUHAMMET DEĞERMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Paranazal sinuslar, cavitas nasi ile bağlantılı olan kemiklerin içinde yer alan ve hava içeren boşluklardır. Paranazal sinusların gelişimi ve havalanması hakkında daha fazla bilginin elde edilmesi sinus hastalıklarının değerlendirilmesi ve daha iyi tedavilerin önerilmesi için önemlidir. Bu çalışmada paranazal sinus BT görüntüleri üzerinde, stereolojik metotla ve morfometrik veriler kullanılarak eliptik formülle sinus maxillaris hacim hesaplaması yapıldı. Çalışmanın amacı ise sinus maxillaris'in yaşa bağlı olarak gelişimini ortaya koymak ve metotlar arasındaki farklılıkları tespit etmektir. Bu çalışmada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi PACS sisteminden alınan 361 bireyin aksiyal, koronal ve sagittal BT görüntüleri (180 kız, 181 erkek) kullanıldı. Sinus maxillaris'in BT görüntüleri üzerinde Cavalieri prensibi'ne dayanarak stereolojik hacim ölçümleri ve morfometrik veriler ile eliptik hacim hesaplaması yapıldı. Her iki metotla elde edilen hacim değerleri karşılaştırılarak aralarında istatistiksel bir farkın olup olmadığı belirlendi. Çalışmamızda ortalama sinus maxillaris hacmi tüm bireyler ele alındığında 8.11±5.02 cm3 olarak hesaplandı. Stereolojik metotla ortalama sinus maxillaris hacmi sağda 7.96±4.92 cm3, solda ise 8.15±4.99 cm3 olarak hesaplanırken, eliptik formülle sağ ve sol sinus maxillaris ortalama hacmi sırasıyla 7.95±4.90 cm3 ve 8.28±5.15 cm3 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Paranasal sinuses are air-filled cavities which are located within the bones and connected to nasal cavity. Obtaining more data on growth of paranasal sinuses and pneumatization of sinuses is important in order to evaluate sinus related illnesses and provide much better treatments. In this study, the volume of maxillary sinuses was calculated on sinus BT images by stereological method and elliptic formula using morphometric data. The aim of this study is to reveal both the age-related development of maxillary sinus and the differences between methods applied. In this study, axial, coronal and sagittal BT images of 361 individuals (180 females, 181 males) were selected from PACS system of Erciyes University Faculty of Medicine. Stereological volume calculations on BT images of maxillary sinus were performed on the basis of Cavalieri principle and elliptic volume calculations were performed by using morphometric data. Whether there is a difference between the two methods were determined by comparing the volume data that were obtained by two different methods. The mean volume of maxillary sinus was calculated as 7.99±4.92 cm3 for right side and 8.15±4.99 cm3 for the left side by using stereological method while bilateral mean volumes of maxillary sinus were calculated as 7.95±4.90 cm3 and 8.28±5.15 cm3 for right and left side respectively with elliptic formula.