Çocukluk ve ergenlik döneminde omurgada görülen eğriliklerin incelenmesi
Examination of inclinations in spine at childhood and adolescence stage
- Tez No: 390758
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Omurga (columna vertebralis) omurların üst üste sıralanmasıyla oluşan ve içinde medulla spinalis bulunan bir sütundur. Baş, boyun ve gövdenin hareketlerinde görev yapar. Omurga düz bir sütun şeklinde olmayıp, erişkinlerde boyun ve bel bölgesinde öne doğru konveksite (lordoz), göğüs ve sakral bölgede ise arkaya doğru konveksite (kifoz) oluşturur. Bu çalışmada 1 ile 16 yaş arasındaki 731 çocuğun lateral radyografileri incelenerek her yaş grubu için servikal lordoz, torakal kifoz ve lumbal lordoz açıları ImageJ programından faydalanılarak Cobb metodu ile ölçüldü. Hesaplanan 1 ve 16 yaşındaki çocuklarda ortalama servikal lordoz açısı 20.51º±6.11 (en küçük 17.96º±6.29, en büyük 23.50º±4.14) olarak bulundu. Çocuklarda yaşla birlikte servikal açı değerinin azaldığı görüldü. Torakal kifoz açı ölçümünde çocuklarda ortalama açı değeri 28.71º±6.99 (en küçük 24.55º±5.65, en büyük açı değeri 30.44º±4.68) olarak hesaplandı. Lumbal lordoz açısının ise ortalama 28.08º±7.39 (en küçük 20.36º±6.59, en büyük 32.68º±6.03) olduğu görüldü. Torakal kifoz ve lumbal lordoz açı değerlerinin yaşla birlikte arttığı görüldü. Çalışmamızda servikal lordoz açı değerinde 1 yaş grubu ile 16 yaş grubu arasında azalan, torakal kifoz açı değerinde ise 1 yaş grubu ile 14-16 yaş grupları arasında istatistiksel olarak artan bir anlamlılık bulundu. Çalışmamızın sonucu literatür değerleri ile karşılaştırıldığında servikal lordoz değerlerinde uyumluluk, torakal kifoz ve lumbal lordoz değerlerinde ise daha düşük değerler elde edildiği anlaşıldı. Sonuç olarak çocukluk ve ergenlik döneminde gelişen omurgadaki sagittal plan eğriliklerinin bilinmesi, patolojik eğriliklerin erken tespiti ve tedaviye erken başlamak suretiyle kliniğe ve bu konuda yapılan diğer çalışmalara katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Spine is a column that consists of consecutively lined up vertebras. It includes medulla spinalis. It contributes the motions of head, neck and body. Spine is not a straight column. It figures a convexity towards the front of the spine (lordosis) at cervical and lumbal areas in adults. It also figures a convexity towards the back of the spine (kyfosis) at thoracic and sacral spine area. In this study, lateral radioghraphs of 731 children between 1-16 years old were examined and their cervical lordosis, thoracic kyfosis and lumbal lordosis angles were measured with Cobb method using ImageJ program for every age group. The mean calculated cervical lordosis angles in 1-16 years old children were found 20.51º±6.11 (minimum 17.96º±6.29, maximum 23.50º±4.14). It has been observed that cervical angle value decrease with age. The mean thoracic kyfosis angle measurement was found 28.71º±6.99 (minimum 24.55º±5.65, maximum 30.44º±4.68). Lumbal lordosis angle was measured 28.08º±7.39 (minimum 20.36º±6.59, maximum 32.68º±6.03). Thoracic kyfosis and lumbal lordosis angle values increase with age. In our study, a statistical difference was found in increasing thoracic kyfosis angle between 1 year old group and 14 years old group. Statistically difference was also found in decreasing cervical lordosis angle value between 1 year old group and 16 years old group. When we compare our study results with literature values, cervical lordosis values were similar but lumbal lordosis values were lower. In a result, we think that knowing sagittal plane inclinations developing in childhood and adolescence stages will contribute determination of pathologies earlier. We also hope that it will contribute clinical stages and other studies in this field.