Obez ratlarda egzersiz ile birlikte, kalori kısıtlaması veya L-karnitin'in adipoz doku üzerine ve davranış fonksiyonlarına etkisi
Calorie restriction with exercise in obese rats or L-karnitine effect on adipose tissue and behavior functions
- Tez No: 390769
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÖLGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada , 40 adet Sprague-Dawley cinsi dişi sıçanlar 9 hafta süreyle yüksek yağ içerikli diyet ile beslendi. Kontrol, egzersiz, egzersiz+L karnitin, egzersiz+kalori kısıtlaması olmak üzere dört grup oluşturuldu. Yüzme egzersizi kontrol grubu hariç diğer gruplara 10 gün boyunca 15 dakika olacak şekilde yaptırıldı. Yüzme egzersizi ve L-karnitin uygulanacak olan gruba, 10 gün boyunca egzersizden 1 saat önce i.p 100 mg/kg/gün L- karnitin verildi. Yüzme egzersizi ve kalori kısıtlaması grubunun 10 gün boyunca günlük alması gereken yemin %40 kadarı kısıtlanarak beslenmeleri sağlandı. Açık alan test düzeneğinde deney hayvanlarının lokomotor aktiviteleri ölçüldü. çizgi geçme sayısı, etrafı keşif davranışı olarak arka ekstremiteleri üzerinde yükselme sayısı, otonom fonksiyonların göstergesi olarak tımarlanma ve defekasyon sayısı değerlendirildi. Morris su labirenti deneyinde platforma çıkma sürelerine, yüzme hızlarına, kat ettikleri mesafeye göre uzamsal öğrenmeleri değerlendirildi.5.gün çıktıkları platform kaldırılarak platformun bulunduğu kadranda gezme sürelerine bakılarak hafıza performansları değerlendirildi. Ratların ağırlık değişimi değerlendirildi, adipoz doku abdominal yağ dokusu üzerinden karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 40 Sprague-Dawley female rats were fed with high-fat diet for a period of nine weeks. The rats were divided into four groups; control, exercise, exercise+caloric restriction, and exercise+ L-carnitine. The rats were subjected to swimming exercise, 15 minutes every day for 10 days, except for the control group. The Swimming exercise+L-carnitine group, received 100 mg/kg/day of L-carnitine (I.P.), 1 hour before exercise for 10 days. The Swimming exercise +caloric restriction group, daily for 10 days, the daily diet that should be taken was restricted by 40%. The locomotive activity of the animals was assessed by monitoring their activity in a open field area. The number of line crossings, as for the exploratory behaviour of the sorrounding the number of elevations above the hindlimb, as an indicator of autonomic function the number of grooming and defecation were evaluated. In the Morris water maze test, spatial learning was evaluated based on the latency to find the platform, swimming speeds, and distance travelled. Twenty-four hours after the last acquisition session, a 'probe trial' was used to assess the rats' spatial retention of the location of the hidden platform. On the 5th day by removing the platform where they exit, memory perfomance was assessed by looking at the ride times in the quadrant where the platform was.