Kronik yorgunluk ve açlık oluşturulan ratlarda davranış, öğrenme ve hafızanın araştırılması
A research about behaviour, learning and memory on rats with chronic fatigue and hunger
- Tez No: 390768
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÖLGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kronik yorgunluğun 6 ay ve daha uzun süre devam etmesi durumunda Kronik Yorgunluk Sendromu adını almaktadır. Çalışmada ağırlıkları 100-160 g arasında değişen 38 adet Wistar türü Albino dişi sıçan kullanıldı. Kontrol (n=8), yorgunluk (n=10), aç bırakılan (n=10), aç bırakılan ve kronik yorgunluk oluşturulan deney grubu (n=10) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Aç bırakılan deney grubuna yedi gün boyunca yem verilmeden sadece su verilmiştir. Deneye başlamadan önce tokluk, deney süresince ise açlık kan şekeri ve kilo takiplerine alındı. Kronik yorgunluk oluşturmak için sıçanlar 21 gün boyunca hergün (42 x 14 cm)'lik su dolu cam küvet içinde 15 dakika yüzmeye maruz bırakıldı. Kronik yorgunluk oluşturulan deney grubu ise 21 gün boyunca hergün onbeşer dakika yüzdürüldü. Açık alan test düzeneğinde deney hayvanlarının lokomotor aktiviteleri olarak çizgi geçme sayısı, etrafı keşif davranışı olarak arka ekstremiteleri üzerinde yükselme sayısı, donma, kaşınma ve defekasyon sayısı ise otonom fonksiyonlarının göstergesi olarak değerlendirildi. Sıçanlar Morris su tankına 4 gün 4 defa farklı kadranlardan suya atılarak platforma çıkma süresi kaydedildi. 5. gün çıktıkları platform kaldırılarak platformun bulunduğu kadranda geçirdikleri süre bakılarak uzamsal öğrenmeleri ve kısa süreli hafızaları değerlendirildi. Sıçanlarda 7 gün açlık, lokomotor aktiviteyi açık alanda değiştirmemiş, otonomik fonksiyonları azaltırken,merak davranışını artırmıştır (yiyecek aramaya yönelik olabilir). Ögrenme periyodunda sıçanın Morris su tankında platformu bulana kadar kat ettigi toplam yol uzunlugu, platformu bulma süresi, yüzme hızı; test periyodunda ise platformun kaldırıldıgı hedef kadranda geçirilen sürenin tankta geçirilen toplam sürenin %' si cinsinden degerleri istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Chronic fatigue is named as chronic fatigue syndrome when takes longer than 6 months. In the study, 38 Wistar albino rats having weights varied from 100 to 160g were used. These were seperated into four groups: the control (n=8), hunger (n=10), chronic fatigue (n=10), chronic fatigue and hungry (n=10). Hunger group members are not feeded for seven days, they are given only water. Values of toughness is followed before starting to experiment. Also fasting blood glucose and weights are followed during the experiment. In order to create chronic fatigue rats are swimmed in a water filled glass cuvette with 42x14 cm size for 15 minutes along 21 days. Chronic fatigue group members are swimmmed for 15 minutes along 21 days. Locomotor activities of experimental animals in the open field test setup such as; number of line crossings, number of rising on hindlimbs as a exploratory behavior, freezing, itching and defecation numbers was evaluated as an indicator of autonomic functions. Rats are throwed into morris water tank with different quatrants for 4 days 4 times to record the latency to reach to platform. On 5th day platforms height was increased and by looking to elapsed time to reach platform quadrant spatial learning and short term memory were evaluated. 7 days of hunger on rats does not change locomotor activities in the open field while reducing autonomic function and increased curiosity behavior ( can be directed to look for food). In learning period total path length, latency to find platform, swimming speed values until finding platform in the morris water tank was analized. In test period time elapsed on platforms increased heigth to the target quadrant's percentage on total time in tank and swimming speed was analized.