Kronik obstrüktif akciğer hastalarında beslenme durumu ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between nutritional status and quality of life in chronic obsructive pulmonary disease patients
- Tez No: 390770
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ, YRD. DOÇ. DR. MÜGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma; Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi'nde tedavi gören Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan hastalarda beslenme durumu ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Yaşları ortalama 68.76±10.85 yıl olan toplam 90 KOAH hastasının demografik verileri, beslenme durumları ve yaşam kaliteleri incelenmiştir. Beslenme durumu Nütrisyonel Risk Taraması (NRS-2002), yaşam kalitesi ise Short Form-36 (SF-36) anketi ile değerlendirilmiştir. Yaşam kalitesi ölçeği alt bileşenleri ile beslenme durumunu gösteren değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya dâhil edilen hastaların %54.4'ü erkek, %45.6'sı kadın; Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına Karşı Küresel Girişim'inin (The Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease-GOLD) kriterlerine göre %37.8'i orta evre, %38.9'u ağır evre ve %23.3'ü çok ağır evre KOAH hastasıdır. Hastaların %44.4'ü malnütrisyon riski taşımaz iken, %55.6'sı malnütrisyon riski altındadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between quality of life and nutritional status in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) hospitalized in Erciyes University Gevher Nesibe Hospital Pulmonary Diseases Clinic. Demographic data, quality of life and nutritional status of total 90 inpatients with a mean age of 68.76±10.85 years have been examined. Nutritional Risk Screening (NRS-2002) tool was used to determine nutritional status and quality of life was assessed using the Short Form-36 (SF-36) questionnaire. The correlation analysis was used to detect the relationship between SF-36 subscales and nutritional status variables. Of the patients included, 54.4% were males, 45.6% were females and according to the criteria of The Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD), 37.8% had moderate, 38.9% had severe and 23.3% had very severe COPD. Of all the patients; 44.4% were not at risk of malnutrition, while 55.6% were at the risk of malnutrition.