Solunum sıkıntısı olan çocuklarda uygulanan akupresör ve masajın solunumu rahatlatmaya etkisi
The effect of acupressure and massage practised in children with respiratory distress in comforting respiration
- Tez No: 390774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma; solunum sıkıntısı olan çocuklarda akupresör ve masajın etkinliğini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Çalışma Yozgat Bozok Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde Mart 2012-Şubat 2013 tarihleri arasında gerekleştirildi. Araştırmanın evrenini, akut solunum yolu enfeksiyonu tanısı ile servise kabul edilen 2-6 yaş arası çocuklar oluşturdu. Araştırmanın akupresör grubunu 26 çocuk, masaj grubunu 25 çocuk ve kontrol grubunu 27 çocuk oluşturdu. Veriler; Ebeveyn Tanıtım Formu, Çocuk Tanıtım Formu ve Okul Öncesi Solunumu Değerlendirme Tablosu (OÖSDT) aracılığı ile toplandı. Formlar uygulanmadan önce, araştırma grubunu oluşturan çocukların ebeveynlerine araştırmanın amacı açıklanarak Gönüllü Olur Formu dolduruldu. Akupresör ve masaj grubundaki çocuklara üç gün süreyle günde üç kez uygulama yapıldı. Akupresör grubunda, uygulama noktalarına her seansta onbeş saniyelik bası uygulandı. Masaj grubundaki çocuklara ise her seansta onbeş dakika göğüs ve sırt masajı yapıldı. Kontrol grubundaki çocuklara rutin tedavileri dışında herhangi bir işlem yapılmadı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Kruskal-Wallis, Wilcoxon ve ileri analiz için Dunnet's analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This randomized-controlled experimental research was done in order to determine the effectiveness of acupressure and massage in children with respiratory distress. The study was performed at Yozgat Bozok Maternity and Children's Hospital between March 2012 and February 2013. The scope of the study consisted of children aged 2-6 years who were admitted to the ward with the diagnosis of acute respiratory tract infection. Acupressure group, massage group and control group were comprised of 26, 25, and 27 children respectively. The data were collected by means of Parents Information Form, Child Information Form and Preschool Respiratory Assessment Chart (PRAC). Before the forms were applied, the purpose of the study was explained to the parents of children comprising the study group and the Volunteer Form was filled. Acupressure and massage were applied to the children within these groups three times a day during three days. In acupressure group, 15 seconds of pressure was applied to the treatment spots in each session. Also, fifteen-minute chest and back massage was applied to the children in massage group in each session. No other treatments were given to the children in control group except for their routine ones. Descriptive statistics, Kruskal-Wallis, Wilcoxon were used to evaluate the data, and Dunnet's analysis were used for advanced analysis.