Yoğun egzersizlerin dayanıklılık, oksidatif stres, immün sistem ve enerji metabolizmasındaki genlerin ekspresyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects intensive exercise on endurance, oxidative stress, immun system and energy metabolism gene expression
- Tez No: 390777
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AYCAN, PROF. DR. YUSUF ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı akut ve kronik egzersizin genlerin ekspresyonu üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır.Çalışma grubu Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda öğrenim gören, benzer yaş ve fiziksel özellikleri içeren yaş ortalaması kadınlarda 21.88±2.44 yıl, erkeklerde 23.8±4.1 yıl, boy ortalamaları kadınlarda 162.13±5.83 cm, erkeklerde 174.7± 6.9 cm, kilo ortalaması kadınlarda 58.60± 2.04 kg, erkeklerde 72.1±9.7 kg, VKİ kadınlarda 22.29±2.43 kg/m2 , erkeklerde 23.5±2.5 kg/m2 olan sağlıklı 12 kadın, 12 erkek toplam 24 kişiden oluşturuldu. Çalışmaya katılan gönüllülere akut egzersizin etkilerini görmek için ilk Bruce testi uygulandıktan sonra 8 hafta süreyle haftada 3 gün egzersiz yaptırıldı. 8 haftalık egzersiz programı sonunda kronik egzersizin etkilerini görmek için 2. Bruce testi uygulandı. Her iki testin öncesi ve sonrası kan örnekleri alındı. Fizyolojik parametrelerin farklılıklarını ortaya koymak için t-Test kullanıldı. Genlerin ekspresyonu Biomark Real Time PCR cihazı ile mültipleks olarak belirlenerek elde edilen ΔΔ Ct değerleri Qiagenin kendi sayfasında yer alan analiz programıyla değerlendirildi. Yapılan analizler sonucunda 2. Bruce testi egzersiz öncesine göre egzersiz sonrasında ADRB2 (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether acute and chronic exercise has effects on gene expression. Study group was formed from students of Erciyes University School of Physical Education and Sports with similar age and physical characteristics including average age of women at 21.88 ± 2.44 years, males 23,8 ± 4,1 years, average height 162,13 ± 5.83 cm for women, men and 174,7 ± 6.9 cm, mean weight 58.60 ± 2.04 kg in women, males and 72.1 ± 9.7 kg, BMI 22.29 ± 2.43 in women kg / m2, men at 23.5 ± 2.5 kg / m2 healthy 12 women, 12 men were selected from a total of 24 people. After the volunteers who participated in the study applied, to see the effects of acute exercise after first Bruce test 3 days of exercise per week for 8 weeks was performed. At the end of the 8-week exercise program to see the effects of chronic exercise 2. Bruce test was performed. Before and at the end of each test, blood samples were taken. T-test was used to demonstrate the differences in physiological parameters. Biomarker expression of genes Real Time PCR instrument with ΔΔ Ct values obtained by determining the Qiagen multiplex. The program was assessed by the analysis on its own page. The results of the analysis are 2. Bruce test after exercise than before ADRB2 (p 0.05).