Potansiyel MPGES-1 inhibitörlerinin antikanserojen etkilerinin A549 hücrelerinde araştırılması
Investigating anticancerogenic effects of the potential MPGES-1 inhibitors in A549 cancer cell line
- Tez No: 390776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM BETÜL AYCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda A549 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücrelerinde Zingiber officinale'de bulunan 6-gingerol ile 6-shogaolün antikanser etkileri ve bu etkilerinin mPGES-1 (mikrozomal prostaglandin E2 sentaz 1), β-catenin, GSK3β (glikojen sentaz kinaz 3 β) yolağı üzerinden oluşup oluşmadığı araştırıldı. A549 hücrelerine 24 saat boyunca IL-1β (interlökin 1 β) uygulanarak mPGES-1 enzimi indüklendi. Deneyler hem IL-1β' ya maruz kalan hem de maruz kalmayan hücrelerde yürütüldü. Kurkumin bilinen doğal bir mPGES-1 inhibitörü olduğundan çalışmada pozitif kontrol olarak kullanıldı ve 6-gingerol ile 6-shogaolün etkileri kurkuminle kıyaslandı. Öncelikle A549 hücrelerinin büyüme profili çıkarıldı. MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) ve gerçek zamanlı hücre analizi (GZHA) deneyleriyle moleküllerin sitotoksik etkileri araştırıldı. Büyüme profili deneyi sonucunda IL-1β uygulanan hücrelerde uygulanmayanlara göre hücre proliferasyon hızının arttığı tespit edildi. Bu deneylere göre kurkumin ile 6-shogaolün sitotoksik etkili olduğu görüldü. 6-shogaol için 24 sa IC50 değeri 62 μM bulundu. IC50 değeri etrafında belirlenen dozlarda ise moleküllerle 24 sa inkübasyondan sonra western blot ile mPGES-1, GSK3β, p-GSK3β, β-catenin protein düzeyleri ve RT-PCR (real time polimeraz zincir reaksiyonu) ile aynı parametreler için mRNA düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In our study we investigated the anticancer effects of 6-gingerol and 6-shogaol from Zingiber officinale. Also we aimed to see the anticancer effect is dependent on whether mPGES-1 (microsomal prostaglandine E2 synthase 1), β-catenin and GSK3β (glycogen synthase kinase 3 β) pathway or not. A549 cells are incubated with IL-1β (interleukin 1 β) for 24 hours in order to make cell's mPGES-1 enzyme induced. Experiments are performed both on IL-1β and non IL-1β group. Curcumin from Curcuma longa, a natural compound that is known for its mPGES-1 inhibitory effect, is used as a positive control. Effects of 6-gingerol and 6-shogaol is compared with that of curcumin. Firstly, cell proliferation assay for A549 profiling was carried out. Then, MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) and RTCA (real time cell analysis) assay were performed to determine the cytotoxicity of molecules. As a result of cell profile assay, cells exposed to IL-1β proliferate faster than non IL-1β ones and 24 hrs IC50 for 6-shogaol was determined as 60 μM. Concentration around this IC50 value were used to perform western blot protein and RT-PCR mRNA analyses. Measurement was performed after 24 hrs incubation with molecules to determine mPGES-1, GSK3β, p-GSK3β, β-catenin protein and mRNA levels.