Alt ekstremite periferik arter hastalığına sahip bireylerde dişeti oluğu sıvısı/serum pentraksin–3/interlökin–1β seviyeleri ve periodontal sağlık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The association between pentraxin-3, interleukin-1 beta levels in gingival cervicular fluid and serum, and periodontal health in patiens with low extremite peripheral artery disease
  1. Tez No: 390778
  2. Yazar: MERVE ÜNLÜ ÇALAPKORUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ARZU ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Periferik arter hastalığı aterosklerotik hastalıkların önemli bir klinik bulgusudur ve periodontal hastalıklarla ilişkisini araştıran çok az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmanın amacı periferik arter hastalığı bulunan bireylerdeki periodontal durum ile serum ve dişeti oluğu sıvısında (DOS) interlökin-1beta (IL-1β), pentraxin-3 (PTX3) ve C-reaktif protein (CRP) seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya katılan bireyler ABI ölçümünü takiben PAH'ına sahip olup olmama durumlarına göre 2 gruba ayrılmıştır: I. Grup: Periferik arter hastalığı bulunmayan (ABI >0.9) (N=20 kişi;18 erkek, 2 kadın, yaş ortalaması=57.40), II. Grup Periferik arter hastalığına sahip olan (ABI≤0.9) (N=40 kişi; 32 erkek, 8 kadın, yaş ortalaması=60.45) İki grup arasında yaş, cinsiyet, sigara içiciliği, diyabet, hipertansiyon ve hiperlipidemi açısından fark gözlenmemiştir (p>0.05). Periferik arter hastalığına sahip bireylerde sağlıklı bireylere göre periodontitis görülme sıklığı ve ≥5 mm cepli bölge sayısı anlamlı şekilde daha fazla bulunmuştur (p˂0.05). Serum ve DOS IL-1β, PTX3, Hs-CRP seviyeleri arasında iki grup arasında anlamlı fark mevcut değildir (p>0.05). Çalışmamız risk faktörleri (yaş, sigara, diyabet, hipertansiyon, vücut kitle indeksi) kontrol altına alındığında periodontitisin PAH riskini yaklaşık 6 kat artırdığını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın bulguları periodontitisin PAH için bir risk faktörü olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Peripheral artery disease (PAD) is one of the major manifestations of atherosclerosis and studies which investigated the association between PAD and periodontal diseases are few in number. The aim of this study was to evaluate the association between periodontal health and gingival crevicular fluid (GCF)/serum C-reactive protein (CRP), interleukin-1 beta (IL-1β) and pentraxin-3 (PTX3) levels in patients with PAD. Patients were divided in two groups according to the presence of PAD which was defined using ankle-brachial index (ABI). Group 1: patients without PAD (ABI >0.9) (N=20; 18 male, 2 female, the mean age was 57.40 years); Group 2; patients with PAD (ABI≤0.9) (N=40; 32 male, 8 female, age avarage=60.45±9.94). There was no significant difference between two groups in terms of age, sex, smoking status, hypertension, diabetes and hyperlipidemia (p>0.05). The prevalance of periodontitis and number of sites with pocket depth ≥5 mm were significantly higher in group 2 (p˂0.05). The levels of IL-1β, PTX3 and CRP in GCF and serum did not differ between the two groups (p>0.05). Periodontitis increased 6 fold the risk of having PAD after adjusting for risk factors (age, smoking, hypertension, body mass index). In conclusion, the findings of this study suggest that periodontitis could be a risk factor for PAD.