Hipotiroidili ergenlerde yaşam kalıtesi
Quality of life in adolescents with hypothyroidism
- Tez No: 390792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BAYAT, ÖĞR. GÖR. ZÜBEYDE KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çocukluk dönemi kronik hastalıklarından biri olan hipotroidi, bireyin fiziksel, zihinsel, psikososyal açıdan pek çok sorun yaşamasına neden olabilmekte ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Bütüncül yaklaşım doğrultusunda hipotiroidili ergenlerin yaşam standartlarını arttırmaya yönelik planlama, uygulamaların ve değerlendirmelerin yapılabilmesi için ergenlerin yaşam kalitesi düzeylerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu araştırma hipotiroidili ergenlerin yaşam kalitesini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, bir üniversite hastanesinin çocuk endokrinoloji polikliniğinde izlenen, 13-18 yaş grubu 122 hipotiroidi tanısı olan ergen ve ebeveyni oluşturmuştur. Araştırma için Etik Kurul ve Kurum izni ile ebeveyn ve ergen onamı alınmıştır. Veriler; ergenlerin ve ebeveynlerinin sosyo-demografik özelliklerini içeren Anket Formu, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ)-Ergen ve Ebeveyn Formu ile toplanmıştır. Veriler; bilgisayar ortamında IBM SPSS statistics 21.0 (IBM SPSS Inc, Chicago, ILL, USA) paket programı ile yapılmış ve tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, ANOVA, Student T, One sample T ve paired T testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism, one of the chronic diseases at childhood, can lead individual to experience several problems in physical, mental and psychosocial aspects and affects individual's quality of life. In the context of holistic approach, the level of quality of life in adolescents should be known in order to perform planning, interventions and assessment aiming improvement of quality of life in adolescents with hypothyroidism. This descriptive study was conducted to determine quality of life in adolescents with hypothyroidism. The study sample included 122 adolescent aged 13-18 years with hypothyroidism who were followed in child endocrinology outpatient clinic of a tertiary center and their parents. The study was approved by Ethics Committee. All adolescents and parents gave informed consent before participation. Data were collected by using a questionnaire sheet addressing sociodemographic characteristics and Children's Quality of Life Scale-Adolescent and Parent Sheet. Data were analyzed by using IBM SPSSS 21.0 (IBM SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Descriptive statistics were assessed by using Shapiro-Wilk test, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis test, ANOVA, Student's t test, One sample t test and paired t test.