Hematolojik maligniteli hastalarda karbapeneme dirençli gram negatif bakteri kolonizasyonunun araştırılması
Evaluation of the patients with hematological malignity in terms of the colonization with carbapenem resistant gram negative bacteria
  1. Tez No: 390797
  2. Yazar: FATMA CEVAHİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ DEMİRASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hematolojik maligniteli ve immün süpresyonlu hastalarda çok ilaca dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisi büyük bir problemdir. İmmünsüprese hastaların yattığı servislerde karbapenem dirençli gram negatif bakteri (KDGNB)'nin kolonizasyonunu önlemek için risk faktörlerini belirlemek, kolonizasyonu engellemek ve hassas kişilere yayılımını önlemek için önlemler almak önemlidir. Bu çalışmanın amacı KİT ünitesine yatan hastalarda KDGNB kolonizasyonunun risk faktörlerini belirlemek ve enfeksiyon gelişimi üzerine etkisini saptamaktır. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Hastaneleri, KİT Üniteleri'nde yatan 18 yaşın üzerindeki hastalarda yapıldı. KİT Ünitesi'ndeki hastalardan rutin olarak haftada bir kez alınan rektal sürüntü örnekleri kullanıldı. KDGNB tanımlaması Merkez Laboratuvarında yapıldı. Hastaların demografik ve diğer verileri hasta takip formuna kaydedildi. Her hasta çalışmaya bir kez alındı. Veriler SPSS 15.0 istatistik paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The antibacterial treatment of infections caused by multidrug resistant bacteria in patients who have immunosuppression and hematological malignity is major problem. In clinics where stay immunocompromised patients, it is important to determine the risk factors for the colonization of carbapenem resistant gram negative bacteria (CRGNB), to take measure against the colonization and spreading to other vulnerable patients. The aim of this study is to determine the risk factors of CRGNB colonization in hospitalized patients in bone marrow transplantation (BMT) unit and find out the effect on infection development of the colonization. This study was performed in patients over the age of 18, hospitalized in BTM units of Erciyes University Hospital. Rectal swab samples taken routinely from patients in BMT Unit weekly were used. Identification of CRGNB was performed in The Central Laboratory. Demographic and other data of the patients were recorded in the follow up form. Every patient enrolled in the study once. Data were analyzed by using SPSS 15.0 statistical software package.