Farede deneysel depresyon modelinde propolisin antidepresan etkinliğinin araştırılması
The investigation of antidepressant activity of propolis in the mice depression model
- Tez No: 390796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda oksidatif stresin nörolojik hastalıkların patofizyolojisinde önemli rol oynadığı bulunmuştur. Bu çalışmadaki amacımız; güçlü antioksidan özelliği olduğu bilinen propolisin farelerde oluşturulacak deneysel depresyon modelinde antidepresan etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmada 104 adet erkek Balb-c fare kullanıldı. Deney hayvanları her grupta 8 erkek fare olacak şekilde onüç gruba ayrıldı. Beş ayrı grupta farelerin lokomotor aktivitesi, açık alan testi ile ölçüldü. Seçilen dozlardaki drogların hem akut hem de subakut uygulamarda lokomotor aktiviteyi etkilemediği gösterildikten sonra zorlu yüzme testleri (ZYT) ayrı hayvan gruplarında yapıldı. 4 ayrı grupta; kontrol (%2 etanol), 15 mg/kg imipramin, 100 mg/kg propolis ve 300 mg/kg propolisin akut tek doz şeklinde gastrik gavajla (g.g) verilerek zorlu yüzme testi (ZYT) yapıldı. Deneylerin subakut uygulama kısmında 14 gün boyunca %2 etanol, 15 mg/kg imipramin, 100 mg/kg propolis ve 300 mg/kg propolis gastrik gavajla (g.g) verilerek zorlu yüzme testi (ZYT) yapıldı.
Özet (Çeviri)
Recent studies have found out that oxidative stress plays an important role in the pathophysiology of neurological diseases. In this study, we aimed to investigate whether propolis which is known as strong antioxidant has antidepressant effect during experimental model of depression which will be developed on mice. 104 male Balb-C mice were used in this study. Test animals seperated into thirteen groups; each of them consist of eight mice. Five groups of the mice were tested with open field test to measure locomotor activity. After showing that selected doses of drugs which were applied acute and subacute, have no effect on locomotor activity, forced swimming test (FST) applied to different groups of mice. Four groups of mice were administered acute single dose; control (%2 ethanol), 15 mg/kg imipramine, 100 mg/kg propolis and 300 mg/kg propolis by gastric gavage (i.g.) and exposed to forced swimming test (FST). During the subacute period of experiments, %2 ethanol, 15 mg/kg imipramine, 100 mg/kg propolis and 300 mg/kg propolis were adminestered in fourteen days by gastric gavage (i.g.) and exposed to forced swimming test.