Ehrlich solid tümörlerinde kanser kök hücre varlığının immunohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Immunohistochemical investigation of availability of cancer stem cells in ehrlich solid tumors
- Tez No: 390804
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile karakterize edilen bir hastalıktır. Tümör gelişimi, yayılması ve sürdürülmesinde kanser hücrelerinin kendi başlarına hareket etmeleri yanı sıra kanser kök hücrelerinin kanseri oluşturduğu ve kanserin relapsı ve metastazında bu kanser kök hücrelerinin rolü olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada deneysel kanser modeli olarak, Ehrlich Asit Tümörü kullanılmıştır. Çalışmamızda, Ehrlich Asit Tümör hücrelerinden köken alan solid tümör kitlesinin gelişimini ve yapısını incelemeyi, içerisinde kanser kök hücresinin bulunup bulunmadığını ve kendisine ait niş oluşturup oluşturmadığını belirlemeyi amaçladık. Çalışmada stok hayvandan alınan Ehrlich Asit Tümör hücreleri 13 adet Balb/C farenin ense bölgesine subkutan olarak enjekte edildi. Deneyin 14. gününde denekler dekapite edilerek tümör dokuları alındı. Solid tümör dokularından alınan kesit örnekleri, Hematoksilen&Eozin, Masson'un üçlü boyaması ile CD44, CD24 ve periostin ekspresyonunu belirlemek için immunohistokimyasal olarak boyanıp incelendi. Ehrlich solid tümör dokularının hacimleri ortalama 2271.07 mm3'dü. Deneklere aynı sayıda hücre süspansiyonu enjekte edilmesine rağmen denekler arasında tümör boyutları, hacimleri ve denek ağırlıklarının farklı olduğu gözlendi. Dokularda CD44'ün ve CD24'ün hem hücre sitoplazmasında hem de hücre membranında, periostin'in ekstraselüler matriksde eksprese olduğu belirlendi ve ekspresyon yoğunlukları sırasıyla ortalama 85.119, 93.941, 84.655'di. Sonuç olarak, CD44+ kanser kök hücrelerinin ve CD24+ olgun kanser hücrelerinin tümör kitlesi içinde bulunduğu görülmüştür. Dokulardaki periostin ekspresyonunun varlığı, Ehrlich solid tümör hücrelerinin kendi nişini oluşturma yeteneğine sahip olduğunu düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease characterized by uncontrolled proliferation of cells. As well as cancer cells act their own in tumor growth, dissemination and maintaining, it is thought that cancer stem cells generate cancer and play an important role in cancer relapse and metastasis. We used Ehrlich Ascites Carcinoma as an experimental cancer model. The aim of the study was to investigate progression and structure of the solid tumor which was originated from Ehrlich Ascites Carcinoma cells and to examine the occurrence of cancer stem cells in solid tumor and to determine whether they generate its own niche. In this study Ehrlich Ascites Carcinoma cells which were collected from reserve host were injected in nape of the 13 Balb/C male mice. Animals were decapitated and solid tumors were taken on 14th day of the study. Paraffin-embedded solid tumor sections were stained Hematoxylin&Eosin, Masson's Trichrome and immunohistochemically with CD44, CD24 and periostin. Ehrlich solid tumor's volume was average 2271.07 mm3. Although the same numbers of Ehrlich Ascites Carcinoma cells were injected to animal hosts, solid tumor's size and volume and animal host's weight were different from each other. CD44 and CD24 staining were detected both cytoplasm and membrane of tumor cells in solid tumor, periostin was expressed in extracellular matrix of the solid tumor. The intensity of CD44, CD24 and periostin expression was average respectively 85.119, 93.941 and 84.655. In conclusion, CD44+ cancer stem cells and CD24+ mature cancer cells were detected in the solid tumor. Presence of periostin expression demonstrated that Ehrlich Solid Tumor cells have the ability to generate their own niche.