Obez bireylerde bifudobakterium laktis ve hindiba inülini içeren prebiyotik takviyesinin vücut kompozisyonu üzerine
Effect of probiotic/prebiotic supplements containing bifidobacterium lactis and chicory inulin to the body composition in obese individuals
- Tez No: 390811
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, obez bireylerde Bifudobakterium laktis ve hindiba inülini içeren probiyotik/prebiyotik ilavesinin vücut kompozisyonu üzerine etkilerini ortaya koymak amacıyla yürütüldü. 18-55 yaş arası sağlıklı 66 obez birey beden kütle indeksi (BKİ:25-40 kg/m2) rastgele iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da 12 hafta süre ile zayıflama programı uygulandı. Bireylerin genel bilgileri anket formu ile elde edildi. Çalışma grubuna (n=45) verilen zayıflama programına ilave olarak günde bir saşe, beş milyar CFU canlı ve aktif bifidobakterium laktis içeren probiyotik ve 900 mg hindiba inülini içeren prebiyotik eklendi. Kontrol grubuna (n=21) ise plasebo verildi. Çalışmanın başında ve sonunda bireylerin boy uzunluğu, bel ve kalça çevreleri ölçüldü, vücut ağırlıkları ve vücut kompozisyonları Inbody 230 biyoelektrik impedans cihazı ile belirlendi. Yaş ortalamaları 32.25 ± 9.51 yıl olan bireylerin % 75.5 kadın, % 24.5 erkekti. Çalışma grubunun vücut ağırlıkları %-4.79±2.46 kg azalırken, bu oran kontrol grubunda %-9.4±4.79 olmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to demonstrate the impacts of the probiotic/prebiotic addition which contains Bifidobacterium lactis and chicory inulin on body composition in obese individuals. A total of 66 obese participants body mass index (BMI: 25-40 kg/m2) aged 18-55 years were divided into two groups and dietary treatment was applied for 12 weeks. A general questionnaire was applied to the participants. In addition to the dietary treatment, study group (n=45) were given one sachet probiotic containing live and active five billion CFU Bifidobacterium lactis and prebiotic containing 900 mg chicory inulin. Placebo was given to the control group (n=21). Height, waist and hip circumference were measured, height and body composition were assessed by Inbody 230 BIA. The mean age of participants were 32.25 ± 9.51 years. 75.5% of individuals were females while 24.5% were males. At the end of the study, body weight decreased -4.79% ± 2.46 kg of the study group, -9.4% ± 4.79 in the control group (p0.05).