Sakarya ili karasu ilçesi süt sığırcılığı işletmelerinin üretim özellikleri ve yönetim uygulamaları
Production characteristics and management practices of dairy farms in karasu district of Sakarya province
  1. Tez No: 390810
  2. Yazar: ERKAN BAHAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Sakarya İli Karasu ilçesinde süt sığırcılığı yapan 150 işletmedeki yapısal ve yönetimsel özellikler araştırılmıştır. Ölçekleri itibariyle; 2-10 baş hayvana sahip olanlar küçük, 11-20 baş hayvana sahip olanlar orta, 21 baştan fazla hayvana sahip olanlar da büyük ölçekli işletmeler olarak değerlendirilmiştir. İşletmelerin geneli en az bir çiftçi örgütüne üyedir ve %45'i ilkokul mezunudur.. İşletme sahiplerinin %68'i konularıyla ilgili yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadıklarını düşünmektedirler. İşletmelerdeki ahırların %50'si eski tip ahır, %39'u eski tipten dönüştürülmüş, %11'i ise modern ahır görünümündedir. Ortalama barınak alanları büyük, orta ve küçük işletmelerde sırası ile 203, 86 ve 30 m2 ' dir. Barınakların %58'inde havalandırma yetersizdir. İşletmelerin %80' inde yem hazırlama makinası, bulunmamaktadır. %54' ü kaba yem sıkıntısı yaşamaktadır. İşletme sahiplerinin özellikle yem bitkisi ekimi ve rasyon hazırlama, yanlış besleme, havalandırma ve yem depolama konularında eksikleri görülmüştür. Hayvancılık eğitimine katılanlar kendi düzeylerinde eğitime ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, Sakarya Province was investigated structural and managerial features in Karasu district 150 enterprises engaged in dairy cattle. As scales; 2-10 heads with the small animals, those with 11-20 heads cattle medium, which has seduced more than 21 heads animals were evaluated as large-scale enterprises. General of the enterprises is a member of at least one farmer organizations and 45% of primary school graduates. They think they do not have sufficient knowledge and experience on the subject 68% of business owners. 50% of the former type of enterprises stall barn, converted from the old type 39%, and 11% is a modern barn view. Average shelter areas are large, medium and small enterprises in the order of 203, 86 and 30 m2 each. Ventilation is inadequate in 58% of shelter. 80% of businesses in preparing forage machines are available. 54% were living in forage shortage. Business owners, especially the cultivation of fodder crops and ration formulation, wrong feeding, ventilation and deficiencies were observed in the feed storage issues. Participants indicated that they need training in animal husbandry training at their own level.