Sıçanlarda karbon tetraklorür ile oluşturulan akut karaciğer hasarında etil pirüvatın oksidatif stres ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of ethyl pyruvate on oxidative stres and some biochemical parameters in rats with acute liver injury induced by carbon tetrachloride
  1. Tez No: 390812
  2. Yazar: MİRAÇ BAKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, sıçanlarda karbon tetraklorür (CCl4) ile oluşturulan akut karaciğer hasarında etil pirüvatın oksidatif stres ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmada, 40 erkek Sprague Dawley ırkı sıçan eşit dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 1 ml ringer laktat solüsyonu 0., 1,5. ve 6. saatlerde periton içi uygulandı. Karbon tetraklorür grubuna 1.6 g/kg CCl4 periton içi yolla tek doz verildikten sonra 1.5 ve 6 saat sonra 1 ml ringer laktat, etil pirüvat grubuna 40 mg/kg dozda etil pirüvat 0, 1.5 ve 6. saatlerde periton içi, etil pirüvat+CCl4 grubuna ise tek doz 1.6 g/kg CCl4 uygulamasından 30 dak. önce ve 1 ve 6 saat sonra 40 mg/kg dozda etil pirüvat periton içi yolla verildi. Son enjeksiyonlardan 24 saat sonra hayvanlardan kan örnekleri alınarak oksidatif stres ve biyokimyasal parametreler değerlendirildi. Kontrol grubuna göre, CCl4 verilen grupta, plazma malondialdehit (MDA) ve nitrik oksit (NO) düzeylerinde ve serum alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST) ve alkalen fosfataz (ALP) aktivitelerinde önemli bir artma (p < 0.05), eritrosit süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) aktivitelerinde ise önemli bir azalma (p < 0.05) gözlendi.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to investigate the effect of ethyl pyruvate (EP) on oxidative stress and biochemical parameters in rats with acute liver damage induced by carbon tetrachloride (CCl4). Forty adult male Sprague–Dawley rats were randomly divided into four equal groups. The control group was given intraperitoneally 1 ml of Ringer' lactate at 0 h, 1,5 h and 6 hours. The CCl4 group was treated with a single dose of CCl4 (1.6 g/kg, i.p) followed by the administration of Ringer' lactate (1 ml) at at 1,5 and 6 hours. The ethyl pyruvate group was injected intraperitoneally at a dose of 40 mg/kg at 0, 1,5 and 6 hours. Rats in EP+CCl4 group were treated intraperitoneally with ethyl pyruvate at a dose of 40 mg/kg at 30 min before and at 1 and 6 h after a single dose of CCl4(1.6 g/kg) injection. Twenty-four hours after the last injection, blood samples collected, and oxidative stres and some biochemical parameters were evaluated.