Proton pompa inhibitörü kullanımının blastocystıs homınıs' ın görülme sıklığı üzerine etkisi
Proton PUMP inhibitors effect on the incidence of blastocystis hominis
- Tez No: 390846
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kontamine su ve gıdalarla fekal oral yolla bulaştığı bilinen Blastocystis hominis insanlarda en sık rastlanan bağırsak protozoonlarından biridir. B. hominis enfeksiyonunda görülen birçok semptom, başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan gastrointestinal sistem semptomları ile benzerlik göstermektedir. Gastrointestinal sistem hastalıklarında sıklıkla kullanılan proton pompa inhibitörlerinin (PPI), mide pH' nı yükseltir ve bu B. hominis kistlerinin mideden daha kolay geçişini sağlayabilir. Bu nedenle PPI kullanımının B. hominis enfeksiyonunu artıracağı düşünülmektedir. Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran ve PPI kullanan 100 hasta, kullanmayan 100 hasta ve sağlıklı kişilerden oluşturulan 100 kişilik kontrol grubu üzerinde, PPI kullanımının B. hominis' in görülme sıklığı üzerine etkisini araştırmak amaçlı yapılmıştır. Çalışmamızda ele alınan araştırma gruplarından; PPI kullananların % 24' ünde, kullanmayanların %5' inde ve kontrol grubunun %8' inde B. hominis saptanmıştır. PPI kullanan grupta B.
Özet (Çeviri)
Blastocystis hominis is one of the most common intestinal protozoa, known to be transmitted by contaminated water and food through fecal oral path. Many symptoms which are seen in B. hominis infection show similarities with the gastroinstestinal symtoms ones arising from many other reasons. Proton pump inhibitors (PPI) used in Gastrointestinal system (GİS) disorders increase stomach pH, and this may facilitate stomach passage of B. hominis. Therefore, the use of proton pump inhibitors is thought to increase of B. hominis infection. This research has been performed with 100 patients who used PPI, 100 patients who did not use PPI, who were all admitted to Erciyes Universty Research and Practice Hospital Gastroenterology Department and a control group of 100 volunteers; in order to evaluate the effect of PPI usage on B. hominis infection incidence. Among research groups, we detect B. hominis in % 24 of the PPI users; in %5 of the non-PPI users ; in 8% of the control group. In PPI using group, B.