Farklı açılarla yerleştirilen implantların desteklediği 'overdenture' protezlerde kullanılan ataçmanların in vitro olarak karşılaştırılması
The in vitro comparison of the attachments used in overdentures which are supported by different angulated implants
- Tez No: 390847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜLERYÜZ GÜRBULAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Alt çene dişsizlik olgularında 2 adet implant ile birlikte desteklenen tam protezler hastanın konforu, desteklik sağlaması, tutuculuğa katkısı ile kabul edilebilir seviyede sonuçlar sunmaktadır. Planlanan 2 implant birbirine paralel yerleştirildiğinde, kullanılan ataçman tipine bağlı olmaksızın tutuculuk optimum seviyede olmaktadır. Ancak cerrahi ve anatomik bazı durumlarda implant yerleşimi esnasında implantlar birbirlerine karşı açılı yerleştirilmek zorunda kalınabilir. Bu çalışma birlikte farklı 2 markaya ait 2 ataçman tipinin implant cerrahisi sonrasında farklı açılarda kullanımının protezin tutuculuğuna etkisi araştırılarak bu durumlarda daha farklı tedavi seçenekleri yoluna gidilip gidilmeyeceğine ya da hangi ataçman seçiminin kullanımına karar verilmesinin daha öngörülebilir olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır. İki implantın 0°,10° ve 20°'lik açılarda yerleştirildiği implant senaryolarında aksiyel yönde 1440 döngü takıp-çıkarma işlemi uygulanmıştır. 0,720 ve 1440 döngü sonrasında ataçmanların tutuculuklarına Instron cihazıyla bakılıp kayıt altına alınmıştır. Ayrıca ataçmanlardan ve abutmentlardan takıp-çıkarma işlemine maruz kalmadan önceki ve sonraki SEM görüntüleri alınmıştır. Sonuç olarak 2 adet altın matriksli top başlı ataçman kullanıldığında toplamda 40°'ye kadar olan açılı implant senaryolarında bu ataçmanların tam protezi başarılı bir şekilde taşıyacağı gösterilmiştir. Bunun yanı sıra altın matriksli top başlı ataçmanın plastik matriksli top başlı ataçmana göre daha tutucu olduğu görülmektedir. Çivi başlı ataçmanlar kullanılacağı zaman ise uzun dönemli bir tutuculuk isteniyorsa implantların arasındaki sapmada, toplam açının 20°'den büyük olmaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In mandibular edentulous cases, the mandibular dentures supported with 2 implants offers acceptable results with higher patient comfort, acceptable support and retention. Notwithstanding the type of the attachment system used, the retention of the overdenture will be at the optimum level when the 2 implants placed parallel to each other. However, the implants can not be placed parallel to each other always because of the surgical and anatomical limitations. In this study we will investigate and compare the retention of 2 attachment types of 2 brands on different implant angulations and search for the most proper treatment type or attachment system for each of the angulation. The attachments placed on 0°, 10° and 20° angulated implant scenarios were subjected to 1440 insertion-seperation cycles vertically, The retention values of the attachments after 0, 720 and 1440 cycles were measured by Instron machine. In addition, the SEM images of the attachments and abutments were taken before and after insertion-seperation process. In conclusion; it was observed that two ball attachments with gold matrices on angulated implant scenarios, can carry complete dentures successfully up to 40°. In addition, ball attachments with gold matrices are more retentive than ball attachments with plastic matrices. Although in stud attachments, the maximum angular deviation shouldn't be more than 20°, if long term retention is desired.